Postanowienie OŚiGW.6220.11.8.2020
Dobrzyń nad Wisłą, dnia 5.10.2020 r.
Burmistrz Miasta i Gminy
Dobrzyń nad Wisłą
OŚiGW.6220.11.8.2020
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298) oraz art. 63 ust. 1, 4 ,art. 64 ust. 1 , ust.3 , art. 66 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie , udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. 2020, poz. 283, 284, 322, 471, 1378), a także § 3 ust. 1 pkt 80 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. Poz. 1839), na wniosek na Pana Łukasza Kasińskiego z dnia 23.07.2020 r. pn. "Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowego na warsztat napraw pojazdów z zapleczem socjalno-biurowym.", na działce nr 70/1, Obręb 0006 Grochowalsk, Gmina Dobrzyń nad Wisłą , powiat lipnowski po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie
postanawiam
- Nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla wnioskowanego przedsięwzięcia.
- Raport o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia winien odpowiadać wymogom art. 66 ust 1 pkt. 1, 2, 2a, 2b, 3, 3a, 3b, 4, 5, 6, 6a, 7, 8, 9, 11, 1 la, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 19a, 20, ze szczególnym uwzględnieniem pkt. 1 lit. d, pkt. 3b, pkt 6a, lit a i g, pkt. 7 oraz pkt 15 ww. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Z przedłożonych materiałów wynika, że projektowane przedsięwzięcie polegać będzie na zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowego, na warsztat napraw pojazdów wraz z zapleczem socjalno-biurowym dla pracowników na działce nr 70/1, w miejscowości Grochowalsk, Gmina Dobrzyń nad Wisłą. Działka inwestycyjna posiada powierzchnię 0,20 ha. Obecnie w miejscu planowanego przedsięwzięcia inwestor prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Usługi Transportowe Łukasz Kasiński. Firma posiada pojazdy transportowe do 3,5 tony, powyżej 3,5 tony, lawetę oraz pojazdy osobowe. Przedmiotowa działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Najbliżej położone budynki mieszkalne znajdują się w odległości 6, 19 i 36 m od planowanego obiektu.
Eksploatacja obiektu będzie związana z obsługą warsztatową pojazdów osobowych oraz o dopuszczalnej masie do i powyżej 3,5 tony. Ciągniki siodłowe nie będą obsługiwane. Planuje się zatrudnienie 1 osoby w warsztacie i 2 osób w części biurowej. Prace w warsztacie prowadzone będą jednozmianowo w godzinach od 7:00 do 15:00. Nie będą prowadzone prace związane ze spawaniem, nie będzie prowadzone malowanie i lakierowanie pojazdów. Prace warsztatowe będą prowadzone wewnątrz obiektu.
Uwzględniając uwarunkowania wynikające z art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko między innymi charakter inwestycji będący źródłem emisji pyłu, zanieczyszczenia powietrza i hałasu do otoczenia, możliwość negatywnego wpływu na środowisko gruntowo-wodne oraz bliskie położenie sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej uznano, że dla powyższego przedsięwzięcia zachodzi potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Uzasadnienie
W dniu 29.07.2020 r. Pan Łukasz Kasiński wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. "Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowego na warsztat napraw pojazdów z zapleczem socjalno-biurowym."
Do wniosku załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia oraz mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:2000.
Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą podpisał obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach Nr OŚiGW .6220.11.2020 z dnia 5.08.2020 r.
Wystąpił również z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy , Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie oraz do Dyrektora Zarządu Zlewni we Włocławku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie o wydanie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy po analizie wniosku pismem z dnia 3 września 2020r.znak: WOO.4220.872.2020.J.M. odstąpił od wyrażenia opinii dotyczącej przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla powyższego zamierzenia w trybie art. 64 ust. 1 uouioś. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie opinią z dnia 3 września 2020 roku znak: N.NZ-42-3-14/3570/20 wyraził opinie , że dla powyższego przedsięwzięcia zachodzi potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie po zapoznaniu się z wnioskiem postanowienie znak WA.ZZŚ.7.435.1.264.2020.AK z dni 16.09.2020 r. umarza w całości postępowania jako bezprzedmiotowe.
Przedmiotowe przedsięwzięcie zaliczane jest w aktualnym stanie prawnym do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzanie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.
W odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w art. 63 ust.1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, tutejszy Organ przeanalizował rodzaj i charakter planowanej inwestycji, usytuowanie przedsięwzięcia zważywszy na możliwe zagrożenia dla środowiska , jak również rodzaj i skalę możliwego oddziaływania ze względu na bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych.
Rodzaj, parametry techniczne oraz zasięg planowanego oddziaływania przedmiotowej inwestycji na środowisko zaliczają ją do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
W odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w art. 63 ust. 1 uouioś, tutejszy Organ przeanalizował rodzaj i charakter planowanej inwestycji, usytuowanie przedsięwzięcia, zważywszy na możliwe zagrożenia dla środowiska, jak również rodzaj i skalę możliwego oddziaływania.
Dla omawianego terenu brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania terenu.
Na obszarze projektowanego zadania nie występują obszary: wodno-błotne, inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliska łęgowe oraz ujścia rzek, obszary wybrzeży i środowisko morskie, obszary górskie lub leśne; obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych; obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000, oraz pozostałe formy ochrony przyrody, obszary na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia, obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, przylegające do jezior, jak również obszary ochrony uzdrowiskowej.
Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko ma na celu dostarczenie organom administracji materiału pozwalającego na ocenę dopuszczalności danego przedsięwzięcia w określonej lokalizacji ze względu na panujące uwarunkowania środowiskowe. Decyzje podejmowane w kwestiach dotyczących ochrony środowiska, mimo iż dotyczą indywidualnych podmiotów, wywierają wpływ na środowisko będące dobrem publicznym, dobrem ogółu członków społeczeństwa.
Stwierdzono zatem, iż dla planowanej inwestycji konieczne jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko.
W opracowywanym raporcie należy dokonać oceny i omówić oddziaływanie zamierzenia na klimat akustyczny. Autorzy raportu muszą zapewnić: jak najlepszy stan akustyczny środowiska, za który uznaje się osiągnięcie co najmniej dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Ponadto, raport powinien zawierać analizę oddziaływań przedsięwzięcia na klimat i jego zmiany (mitygacja - łagodzenie zmian klimatu) oraz wpływ klimatu i jego zmian na zamierzenie (adaptacja do zmian klimatu), na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego.
Ponadto , w zakresie lokalizacji i zagospodarowania terenów sąsiednich należy dokonać w raporcie analizy możliwych konfliktów społecznych związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji, a jak również ocenić oddziaływanie skumulowanego zamierzenia z istniejącymi , projektowanymi i planowanymi przedsięwzięciami w sąsiedztwie analizowanego terenu.
Reasumując, biorąc pod uwagę przede wszystkim charakter, rodzaj skale inwestycji, w oparciu o art. 63 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, tutejszy Organ stwierdził potrzebę przeprowadzenia dla przedmiotowego przedsięwzięcia oceny oddziaływania na środowisko , a tym samym sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Jednocześnie biorąc pod uwagę charakter i skalę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko Organ zgodnie z art. 68 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalił powyższy zakres raportu.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku, ul. Kilińskiego 2 za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Burmistrz Miasta i Gminy
Dobrzyń nad Wisłą
/-/ Piotr Wiśniewski
Otrzymują:
- Wnioskodawca
- Tablica ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą
- BIP Gmina Dobrzyń nad Wisłą
- Tablica Sołectwo Grochowalsk
- a/a
Do wiadomości:
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie we Warszawie
drukuj (Postanowienie OŚiGW.6220.11.8.2020)
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Ryszard Bartoszewskidata wytworzenia: 2020-10-05
- opublikował: Oliwia Ogrodowskadata publikacji: 2020-10-07 15:17
- zmodyfikował: Janusz Krysztopostatnia modyfikacja: 2024-02-12 11:21
Rejestr zmian
- zmieniono 2024-02-12 11:21 przez Janusz Krysztop: Dostosowanie do wymogów WCAG