Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach OŚiGW.6220.9.13.2023
Dobrzyń nad Wisłą, dnia 19.08.2024 r.
Burmistrz Miasta i Gminy
Dobrzyń nad Wisłą
OŚiGW.6220.9.13.2023
DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach
Na podstawie art. 71 ust. 2 pkt 1, art. 75 ust. 1 pkt 4, art.82, art. 85 ust 1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. 2023, poz. 1094, 1113, 1501, 1506, 1688, 1719, 1890, 1906, 2029 z 2024 poz 834), zwana dalej ooś oraz § 2 ust. 1 pkt 42 i 43 oraz § 3 ust. 1 pkt 83 lit. a oraz b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839) a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 572) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.11.2023 r., który złożył Pan Jan Kamiński za pośrednictwem Pełnomocnika Centrum Ochrony Środowiska S.C. adres do korespondencji ul. Polana 7, 62-006 Kobylnica (wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 29.11.2023 r.), o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia: "Budowa stacji demontażu pojazdów wraz z punktem zbierania odpadów w miejscowości Lenie Wielkie (obręb ewidencyjny Lenie Wielkie, gmina Dobrzyń nad Wisłą), na terenie działki o numerze ewidencyjnym 131/1" powiat lipnowski, woj. kujawsko–pomorskie, po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko.
ORZEKAM
Określić środowiskowe uwarunkowania dla planowanego przedsięwzięcia pn.:
"Budowa stacji demontażu pojazdów wraz z punktem zbierania odpadów w miejscowości Lenie Wielkie (obręb ewidencyjny Lenie Wielkie, gmina Dobrzyń nad Wisłą), na terenie działki o numerze ewidencyjnym 131/1"
-
Na etapie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia podjąć następujące działania:
-
Prace budowlane będące źródłem hałasu, w szczególności wykonywane przy użyciu sprzętu lub urządzeń mechanicznych, prowadzić wyłącznie w porze dziennej, tj. w godzinach od 6.00 do 22.00. Prace te nie mogą zakłócać wypoczynku nocnego.
-
Funkcjonowanie stacji demontażu pojazdów, w tym procesy załadunku/rozładunku oraz transportu samochodowego, operacje cięcia złomu, a także pracę maszyn roboczych prowadzić wyłącznie w porze dziennej, tj.: 6:00 do 22:00
-
W celu zminimalizowania hałasu wszystkie prace technologiczne związane z demontażem pojazdów, prowadzić wewnątrz obiektu.
-
W celu zabezpieczenia gruntu oraz wód podziemnych i powierzchniowych przed zanieczyszczeniem substancjami ropopochodnymi, podczas realizacji inwestycji używać wyłącznie sprawnego sprzętu i monitorować ewentualne wycieki substancji ropopochodnych, które mogą powstać w wyniku awarii.
-
Zarówno na etapie realizacji, jak i użytkowania, teren przedsięwzięcia wyposażyć w sorbenty do neutralizacji ewentualnych wycieków substancji ropopochodnych.
-
Na stanowisku demontażowym pojazdy w pierwszej kolejności osuszyć z olejów oraz płynów eksploatacyjnych.
-
W ramach inwestycji nie prowadzić procesów związanych z usuwaniem czynnika klimatyzacji.
-
Nie prowadzić prac związanych z demontowaniem (rozdrabnianiem) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
-
Odpady zbierane magazynować w zamkniętych/zakrywanych kontenerach lub pojemnikach bądź w szczelnie zamykanych workach typu big-bag, magazynowanych pod zadaszeniem (plandeką).
-
Zbierane odpady niebezpieczne i palne magazynować wewnątrz zamykanych kontenerów morskich lub w szczelnych pojemnikach bądź kontenerach.
-
Prace budowlane rozpocząć poza okresem lęgowym ptaków oraz kluczowym okresem rozrodu gatunków dziko występujących zwierząt, przypadającym w terminie od I marca do 31 sierpnia lub w dowolnym terminie po potwierdzeniu maksymalnie na 2 dni przed zajęciem terenu przez specjalistę przyrodnika braku aktywnych lęgów ptaków oraz rozrodu zwierząt na terenie inwestycji.
-
Każdorazowo przed podjęciem prac w obrębie wykopów dokonać kontroli obecności zwierząt w ich obrębie. W przypadku obecności fauny, zwierzę lub zwierzęta odłowić, a następnie przenieść poza obszar robót, do siedliska zapewniającego możliwość dalszej wędrówki.
-
Oświetlenie terenu inwestycji ograniczyć do niezbędnego minimum, w szczególności poprzez zastosowanie lamp o niskiej emisji promieniowania ultrafioletowego, np. w technologii LED oraz zastosowanie niskich latarni i kloszy kierunkowych, skupiających strumień światła ku dołowi.
-
Nie usuwać drzew i krzewów w ramach realizacji inwestycji.
-
Drzewa i krzewy, które nie podlegają wycince a pozostają w zasięgu oddziaływania inwestycji, w przypadku zagrożenia ich uszkodzenia na etapie budowy, zabezpieczyć przed:
-
możliwością mechanicznego uszkodzenia, np. poprzez odeskowanie pni drzew i wygrodzenie krzewów oraz podwiązywanie kolidujących gałęzi lub ewentualnie wygrodzenie skupisk drzew i ich oznakowanie,
-
mechanicznym uszkodzeniem bryły korzeniowej poprzez prowadzenie prac w bezpośrednim sąsiedztwie systemów korzeniowych drzew i krzewów w sposób ręczny, o ile pozwala na to technologia prac. Powstałe ewentualne uszkodzenia mechaniczne pni i korzeni zabezpieczyć preparatem grzybobójczym,
-
przesuszeniem systemu korzeniowego poprzez jak najszybsze zasypywanie wykopów w obrębie bryły korzeniowej.
-
-
W przypadku konieczności podniesienia poziomu gruntu o więcej niż 30 cm w zasięgu rzutu korony drzew wykonać warstwę drenażowo-napowietrzającą.
-
Nie organizować zaplecza budowy lub miejsc postoju maszyn i składowania materiałów w zasięgu rzutu koron drzew.
-
-
Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. I uouioś, w szczególności w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym, w przypadku decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt I, 10, 14, 18, 23, 26 i 27 uouioś:
-
Sektory przyjmowania pojazdów, magazynowania pojazdów oraz usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych, zlokalizować na utwardzonej, szczelnej, zmywalnej powierzchni, wyposażonej w system odprowadzania ścieków przemysłowych posiadający osadnik i separator substancji ropopochodnych.
-
Odpady magazynować wyłącznie na utwardzonej i uszczelnionej powierzchni, w sposób wykluczający powstawanie odcieków (ścieków przemysłowych) w wyniku kontaktu wód opadowych i roztopowych z odpadami, np. pod zadaszeniem lub plandekami bądź w zamykanych pojemnikach.
-
Wody opadowe i roztopowe oraz ewentualne odcieki (ścieki przemysłowe) z placu do magazynowania odpadów, podczyszczać w osadniku i separatorze substancji ropopochodnych.
-
Zbiornik odparowujący na podczyszczone ścieki przemysłowe oraz wody opadowe i roztopowe wykonać jako uszczelniony, bez możliwości rozsączania ścieków do gruntu.
-
Zaprojektować ściany hali o izolacyjności akustycznej minimum 25 dB.
-
-
Wykonać analizę porealizacyjną w zakresie badań rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku:
-
Według metodyk i wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r., poz. 2556 ze zm.),
-
po upływie 1 miesiąca od momentu rozpoczęcia funkcjonowania przedsięwzięcia,
-
W porze dnia i nocy,
-
W punktach pomiarowych usytuowanych przy najbliższym trenie chronionym akustycznie:
-
na granicy terenu zabudowy mieszkaniowej dz. nr ew. 133/3 obręb Lenie Wielkie,
-
na granicy terenu zabudowy mieszkaniowej dz. nr ew. 133/4 obręb Lenie Wielkie,
-
na granicy terenu zabudowy mieszkaniowej dz. nr ew. 400/2 obręb Lenie Wielkie.
Uwzględnić wszystkie znaczące źródła hałasu pracujące w jednakowym czasie. Przed wykonaniem pomiarów, dokonać ponownej identyfikacji terenów chronionych przed hałasem, w celu ustalenia aktualnego stanu zagospodarowania terenu w sąsiedztwie stacji demontażu pojazdów oraz ewentualnej weryfikacji punktów pomiarowych. Uzyskane wyniki przedstawić, w terminie 3 miesięcy od rozpoczęcia eksploatacji Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, celem weryfikacji przyjętej w raporcie koncepcji technologicznej
-
-
-
Na etapie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia należy podjąć następujące działania uwzględniające konieczność ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczające uciążliwości dla terenów sąsiednich:
-
Na etapie realizacji stosować sprawny technicznie sprzęt i urządzenia, bez wycieków substancji ropopochodnych i płynów eksploatacyjnych;
-
Zaplecze budowy, a w szczególności miejsca postoju pojazdów i maszyn budowlanych, zlokalizować na terenie uszczelnionym oraz zabezpieczyć przed przedostaniem się substancji ropopochodnych do gruntu i wód, wyposażyć w materiały sorpcyjne umożliwiające szybkie usunięcie ewentualnych wycieków paliw;
-
Wszelkie prace związane z tankowaniem i naprawami pojazdów i maszyn budowlanych wykonywać poza terenem przedsięwzięcia, na terenie uszczelnionym i zabezpieczonym przed potencjalnym zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi;
-
Materiały i surowce składować w sposób uniemożliwiający przedostanie się zanieczyszczeń do gruntu i wód;
-
W przypadku stwierdzenia konieczności odwodnienia wykopów, prace odwodnieniowe prowadzić bez konieczności trwałego obniżania poziomu wód gruntowych; do minimum ograniczyć czas odwadniania wykopu oraz ograniczyć wpływ ww. prac do terenu dziatki inwestycyjnej; wody z odwodnienia wykopów budowlanych odprowadzać zgodnie ze zgłoszeniem wodnoprawnym;
-
Roboty ziemne prowadzić w sposób nienaruszający stosunków gruntowo-wodnych;
-
Zdjętą wierzchnią warstwę ziemi (odkład) składować poza obszarami, na których znajdują się cieki wodne, poza terenem zagrożonym powodzią, a także poza obszarami kierunku spływu wód powierzchniowych do ujęć wód podziemnych; odkład wykorzystać w obrębie terenu inwestycyjnego, a jego nadmiar przekazać uprawnionym odbiorcom do zagospodarowania;
-
Powstające na etapie realizacji przedsięwzięcia ścieki bytowe gromadzić w szczelnych zbiornikach bezodpływowych przewoźnych toalet; ww. zbiorniki systematycznie opróżniać (nie dopuszczać do ich przepełnienia) przez uprawnione podmioty;
-
Inwestycję na etapie realizacji i eksploatacji wyposażyć w materiały sorpcyjne umożliwiające szybkie usunięcie ewentualnych wycieków paliw lub innych zanieczyszczeń; w przypadku wycieku ww. substancji podjąć natychmiastowe działania w celu usunięcia awarii oraz usunięcia zanieczyszczonego gruntu; zanieczyszczony grunt należy przekazać podmiotom uprawnionym do jego transportu i rekultywacji lub unieszkodliwiania;
-
Powstające na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia odpady magazynować w sposób selektywny, a następnie sukcesywnie przekazywać do odbioru podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami;
-
Powstające na etapie eksploatacji przedsięwzięcia niezanieczyszczone wody opadowe i roztopowe z dachów budynków odprowadzać do gruntu w obrębie działki inwestycyjnej, w sposób niepowodujący zalewania terenów sąsiednich;
-
Wodę do celów socjalno-bytowych na etapie eksploatacji dostarczać z lokalnego wodociągu na warunkach uzyskanych od gestora sieci;
-
Powstające na etapie eksploatacji przedsięwzięcia ścieki bytowe gromadzić w planowanym szczelnym bezodpływowym zbiorniku (szambo), a następnie wozami asenizacyjnymi przewozić do oczyszczalni ścieków; nie dopuścić do przepełnienia ww. zbiornika;
-
Sektor przyjęcia pojazdów i sektor magazynowania pojazdów wybudować na utwardzonej i szczelnej powierzchni z dodatkowym uszczelnieniem geomembraną oraz wyposażeniem w system zbierania odcieków i wód opadowych oraz roztopowych połączonych z urządzeniami podczyszczającymi;
-
Sektor usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych, w tym płynów, zlokalizować w obiekcie budowlanym na utwardzonej i szczelnej powierzchni wyposażonej w system zbierania odcieków oraz separator substancji ropopochodnych; posadzkę dodatkowo zabezpieczyć warstwą żywicy epoksydowej;
-
Sektor demontażu z pojazdów wyposażenia i części nadających się do odzysku lub recyklingu zlokalizować w obiekcie budowlanym na szczelnym utwardzonym podłożu;
-
Sektor magazynowania odpadów pochodzących z demontażu pojazdów zlokalizować na utwardzonej powierzchni; w przypadku odpadów niebezpiecznych wybudować wiatę magazynową;
-
Odpady niebezpieczne magazynować na utwardzonej szczelnej, zadaszonej powierzchni w dedykowanym do tego celu kontenerze;
-
Powstające na etapie eksploatacji ścieki przemysłowe, odcieki oraz wody opadowe i roztopowe z zewnętrznych sektorów odprowadzać poprzez wewnętrzny szczelny system kanalizacyjny do bezodpływowego zbiornika odparowującego o pojemności nie mniejszej niż 150 m a; przed odprowadzeniem do zbiornika ścieki podczyszczać w separatorze substancji ropopochodnych i osadniku;
-
Zbiornik regularnie oczyszczać z nagromadzonej zawiesiny mineralnej i namułu zbierającego się na dnie; odpad przekazywać uprawnionemu odbiorcy;
-
Urządzenia podczyszczające ścieki (separator substancji ropopochodnych i osadnik) eksploatować zgodnie z instrukcją obsługi i poddawać regularnym konserwacjom zgodnie z zaleceniami producenta;
-
Odpad powstały w wyniku podczyszczania wód opadowych i roztopowych (szlamy z separatorów) przekazywać uprawnionym odbiorcom;
-
Prowadzić regularne przeglądy szczelności podłoża, zbiorników na ścieki; w przypadku wykrycia nieszczelności natychmiast wykonać prace naprawcze.
-
-
Ponadto należy uwzględnić poniższe warunki:
-
Przy realizacji przedsięwzięcia oraz w czasie eksploatacji obiektu zastosować rozwiązania techniczne i technologiczne ograniczające lub eliminujące występowanie czynników szkodliwych i uciążliwych dla środowiska i zdrowia ludzi.
-
Ograniczyć możliwość negatywnego wpływu na wody powierzchniowe i podziemne (wody opadowe padające na tereny zanieczyszczone - sektory demontażu kierować do kanalizacji gromadzącej ścieki przemysłowe, gdzie będą one oczyszczane w separatorze substancji ropopochodnych, a dalej kierowane do zbiornika lub zbiorników odparowujących)
-
Plac magazynowania przyjętych pojazdów oraz hala demontażu musi posiadać szczelną i nieprzenikliwą powierzchnię. wyposażoną w system odprowadzania ścieków (traktowanych jako ścieki przemysłowe)
-
Zapewnić zgodny z wymogami ochrony środowiska sposób postępowania z odpadami (odpady - inne niż niebezpieczne gromadzone na zewnątrz na placu magazynowym przechowywać w przykrywanych kontenerach lub pojemnikach, akumulatory magazynować w specjalistycznym pojemniku przeznaczonym do ich magazynowania).
-
Wszystkie prace realizacyjne oraz na etapie eksploatacji przedsięwzięcia prowadzić wyłącznie w porze dziennej.
-
Ograniczać emisję hałasu poprzez demontaż pojazdów tylko w wyznaczonym miejscu hal przy zamkniętych bramach
-
Uzasadnienie
W dniu 29.11.2023r z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wystąpił Pan Jan Kamiński za pośrednictwem Pełnomocnika Centrum Ochrony Środowiska S.C. adres do korespondencji ul. Polana 7, 62-006 Kobylnica na "Budowę stacji demontażu pojazdów wraz z punktem zbierania odpadów w miejscowości Lenie Wielkie (obręb ewidencyjny Lenie Wielkie, gmina Dobrzyń nad Wisłą), na terenie działki o numerze ewidencyjnym 131/1" powiat lipnowski, woj. kujawsko–pomorskie.
Przedsięwzięcie to wpisuje się w treść § 2 ust. 1 pkt 42 i 43 oraz § 3 ust. 1 pkt 83 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 9 ustawy ooś. informacja o wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania powyższej decyzji z dnia 13.12.2023 r., nr OŚiGW.6220.9.2023 zostały zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku dostępnego na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą oraz na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą,Sołectwa Lenie Wielkie, oraz w Dobrzyniu nad Wisłą przy ul. Płockiej.
Burmistrz Miasta i Gminy zwrócił się z prośbą do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie o wydanie opinii w sprawie złożonego wniosku przez inwestora.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pismem nr WOO.4221.294.2023.JM z dnia 19.12.2023 r. wezwał do uzupełnienia wniosku. Burmistrz Miasta i Gminy pismem OŚiGW.6220.9.4.2023 z dnia 21.12.2023 r. przesłał powyższe wezwanie do uzupełnienia wniosku. Wnioskodawca pismem z dnia 3.01.2024 r. przesłał uzupełnienie powyższego wniosku, które Burmistrz Miasta i Gminy przesłał pismem OŚiGW.6220.9.5.2023 z dnia 7.01.2024 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie pismem nr NNZ.9022.3.27.2023 l.dz.156 z dnia 12.01.2024 r. wydał opinię z warunkami do decyzji środowiskowej.
Burmistrz Miasta i Gminy pismem OŚiGW.6220.9.6.2023 z dnia 16.01.2024 r. przesłał uzupełnienie do prośbę o wyrażenie opini dotyczącej w/w wniosku do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pismem nr WOO.4220.294.2023.JM.2 z dnia 9.02.2024 r. wezwała do wyjaśnień zawartych w raporcie o oddziaływaniu na środowisko. Burmistrz Miasta i Gminy pismem OŚiGW.6220.9.7.2023 z dnia 13.02.2024 r. przesłał wnioskodawcy powyższe wezwanie do uzupełnienia wniosku.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie postanowieniem z dnia 3.04.2024 r. uzgodnił warunki realizacji przedsięwzięcia. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pismem nr WOO.4220.294.2023.JM.3 z dnia 3.04.2024 r. wezwała ponownie do wyjaśnień zawartych w raporcie o oddziaływaniu na środowisko. Burmistrz Miasta i Gminy pismem OŚiGW.6220.9.8.2023 z dnia 5.04.2024 r. przesłał wnioskodawcy powyższe wezwanie do uzupełnienia wniosku.
Wnioskodawca pismem z dnia 11.04.2024 r. zwrócił się do Gminy Dobrzyn nad Wisłą z pismem o wydanie określenie zagospodarowania i przeznaczenia terenu inwestycji wraz z buforem 200m od działek z planowaną inwestycją oraz pismem z dnia 24.04.2024 r. o przesłanie inwentaryzacji akustycznej.
Natomiast w dniu 29.04.2024 r. Wnioskodawca przesłał odpowiedzi na wezwanie RDOŚ z dnia 3.04.2024 r. która to odpowiedzi przekazana została pismem OŚiGW.6220.9.10.2023 z dnia 29.04.2024 r.
W dniu 5.06.2024 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przesłała Postanowienie nr WOO.4220.294.2023.JM.4 z dnia 5.06.2024 r. uzgadniające realizację wnioskowanego przedsięwzięcia z prośbą o powiadomienie stron postępowania co Burmistrz Miasta i Gminy uczynił pismem OŚiGW.6220.9.11.2023 z dnia 12.06.2024 r.
W dniu 8.07.2024 r. Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą zawiadomił strony postępowania o jego zakończeniu pismem nr OŚiGW.6220.9.12.2023.
Podczas procedury nie wpłynęły żadne uwagi do prowadzonego postępowania.
Po zapoznaniu się z załączoną do wniosku dokumentacją stwierdzono, że inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w ww. rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko jest fakultatywne, tj.:
§ 2 ust. 1 pkt 42 ww. rozporządzenia jako: "stacje demontażu w rozumieniu art. 3 pkt 10 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 2056 ze zm.)",
§ 3 ust. l pkt 83 lit. a) ww. rozporządzenia jako: "punkty do zbierania, w tym przeładunku złomu, z wyłączeniem punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych".
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest dokumentem niezbędnym w przeprowadzeniu, przez właściwy organ administracyjny, postępowania w sprawie oceny oddziaływania planowanego zamierzenia na środowisko na etapie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Teren przeznaczony pod inwestycję nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ocenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, brak uregulowań w zakresie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego skutkuje chaotycznym lokalizowaniem przedsięwzięć, a także nie zapewnia prawidłowego rozwoju poszczególnych obszarów gminy.
Planowana inwestycja będzie polegać na budowie i uruchomieniu instalacji do demontażu pojazdów oraz skupu złomu wraz z towarzyszącą infrastrukturą, na terenie działki o numerze ewidencyjnym 131/1 obręb ewidencyjny Lenie Wielkie. Teren działki jest ogrodzony, a jego powierzchnia jest częściowo utwardzona, obecnie nie jest na niej prowadzona jakakolwiek działalność.
Zamierzenie stanowi połączenie dwóch przedsięwzięć, pierwsze dotyczy zbierania odpadów (odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne), natomiast drugie dotyczy przetwarzania odpadów w postaci zużytych i nienadających się do ponownego użycia pojazdów — stacja demontażu pojazdów. W ramach zadania planowana jest budowa:
-
hali demontażu służącej jako miejsce osuszania i demontażu przyjmowanych pojazdów około 250 m2, szczelny plac służący jako miejsce przyjmowania i magazynowania pojazdów (docelowo powierzchnia około 250 m2), miejsca służącego do magazynowaniu odpadów niepalnych i palnych zarówno wytworzonych jaki i zebranych — 1250 m2, zadaszonego miejsca magazynowania części przeznaczonych do ponownego użycia - około 75 m2, szczelnego zbiornika odparowującego wraz z systemem odprowadzania ścieków (kanalizacja zakładowa gromadząca ścieki przemysłowe z placów magazynowych oraz miejsca demontażu pojazdów wraz z separatorem substancji ropopochodnych ze zintegrowanym piaskownikiem), wagi samochodowej 60 Mg, dróg dojazdowych.
Zgodnie z wymogami stawianymi przez zapisy ujęte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. z 2005 r. Nr 143 poz. 1206 ze zm.), w obrębie działki inwestycyjnej oraz planowanej infrastrukturze zostaną wydzielone sektory, tj.: przyjmowania pojazdów, magazynowania przyjętych pojazdów, usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych, w tym płynów, demontażu z pojazdów przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia oraz elementów, w tym odpadów, nadających się do odzysku, recyklingu albo unieszkodliwiania, magazynowania wymontowanych z pojazdów przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia, magazynowania odpadów pochodzących z demontażu pojazdów.
Po dostarczeniu pojazdu na teren instalacji służącej do demontażu pojazdów, wyznaczony i przeszkolony pracownik dokona sprawdzenia kompletności przyjętego pojazdu. Dalej pojazd zostaje przekazany do zważenia, jego tablica rejestracyjna oraz dokumenty zostaną unieważnione, wystawione zostaje zaświadczenie o demontażu. W celu uniknięcia okresów przestoju w pracy zakładu demontażu, samochody poddawane przetworzeniu będą rozbierane stopniowo. Pojazdy po przyjęciu i wystawieniu dokumentów w pierwszej kolejności będą kierowane do sektora usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych. Na tym etapie pojazdy zostaną pozbawione płynów eksploatacyjnych takich jak: oleje eksploatacyjne czy też płyn hamulcowy. Dodatkowo zostaną usunięte pozostałe elementy niebezpieczne min.: filtr oleju, akumulator samochodowy. Do osuszania pojazdów wykorzystana zostanie metoda grawitacyjna. Zgodnie z raportem, w ramach przedmiotowej inwestycji nie będą miały miejsca procesy związane z usuwaniem czynnika klimatyzacji — wykonywać to będzie zewnętrzna firma, posiadająca odpowiednie zezwolenie.
Do demontażu wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia wykorzystywane będą proste narzędzia min.: klucze ręczne i pneumatyczne, szlifierki kątowe, żuraw warsztatowy.
W ramach zadania Inwestor planuje również uruchomienie punktu skupu złomu. Dostarczone odpady rozładowywane będą na terenie zakładu na utwardzonym placu. Proces rozładunku będzie kontrolowany przez przeszkolonego i doświadczonego pracownika. Odpady transportowane będą również przez inwestora z zachowaniem obowiązujących przepisów.
W zależności od ilości dostarczonych odpadów będą one ważone bezpośrednio przed lub po rozładunku. Odpady pod nadzorem pracownika przeniesione zostaną na wyznaczone do tego celu miejsca magazynowe, zlokalizowane na terenie zakładu. Odpady będą magazynowane selektywnie do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości możliwej do transportu, a następnie przekazywane uprawnionemu podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenia.
Na terenie projektowanego zadania nie występują obszary: wodno-błotne, inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliska łęgowe oraz ujścia rzek, obszary wybrzeży i środowisko morskie, obszary górskie lub leśne; obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych; obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody, obszary na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia, obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, przylegające do jezior, jak również obszary ochrony uzdrowiskowej.
W dniu 26 czerwca 2023 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę Nr LIX/804/23 w sprawie określenia programu ochrony powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM 10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu dla strefy kujawsko-pomorskiej aktualizacja. Program ochrony powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PMIO, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu dla strefy kujawsko-pomorskiej aktualizacja stanowi aktualizację obowiązującego dotychczas „Programu ochrony powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM 10 oraz benzo(a)pirenu dla strefy kujawsko-pomorskiej” określonego uchwałą Nr XXIII/340/20 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 22 czerwca 2020 r., w zakresie pyłu zawieszonego PM 10 oraz benzo(a)pirenu, a także uwzględnia pył zawieszony PM2,5. Został opracowany w związku z odnotowaniem w 2021 r. przekroczenia standardów jakości powietrza średniodobowego poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 10 oraz średniorocznego poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 (nowego zanieczyszczenia, którego przekroczenie poziomu dopuszczalnego nie wystąpiło w 2018 r.), a także średniorocznego poziomu docelowego benzo(a)pirenu na terenie strefy.
Planowane przedsięwzięcie będzie zlokalizowane poza obszarami chronionymi w myśl ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2023 r., poz. 1336 ze zm.), w tym poza wyznaczonymi, mającymi znaczenie dla Wspólnoty i projektowanymi przekazanymi do Komisji Europejskiej obszarami Natura 2000.
Celem wyeliminowania ryzyka zabijania małych zwierząt wskazano na konieczność kontrolowania wykopów każdorazowo przed podjęciem prac w ich obrębie.
W związku z obecnością potencjalnych siedlisk ptaków na terenie inwestycji, wskazano na potrzebę rozpoczęcia prac budowlanych poza okresem lęgowym ptaków lub pod nadzorem ornitologa. Celem wyeliminowania potencjalnego zagrożenia m.in. dla nietoperzy oraz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska światłem, wskazano na konieczność zastosowania oświetlenia o niskiej emisji promieniowania ultrafioletowego, np. w technologii LED.
Realizacja zadania nie wymaga usuwania drzew i krzewów. Zadrzewienia znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie zostaną zabezpieczone przed uszkodzeniem na etapie realizacji.
Ponadto, realizacja przedsięwzięcia przy przyjętym rozwiązaniu lokalizacji, nie wymaga naruszania cennych siedlisk przyrodniczych i ich przekształcania, zajęcia siedlisk wrażliwych, rozbiórki obiektów kubaturowych.
Na podstawie przeprowadzonej analizy przedłożonej dokumentacji, w tym raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, ustalono, że realizacja i eksploatacja inwestycji nie będzie skutkować niekorzystnym wpływem na środowisko przyrodnicze i krajobraz, a przyjęte działania minimalizujące wyeliminują zidentyfikowane zagrożenia względem stwierdzonych elementów środowiska przyrodniczego.
Jednocześnie informuję, że w przypadku jeśli skutkiem robót budowlanych bądź innych prac związanych z realizacją zamierzenia będzie podjęcie czynności objętych zakazami względem gatunków chronionych zwierząt, roślin oraz grzybów, wynikającymi z art. 51 i art. 52 ww. ustawy o ochronie przyrody, np.:
w odniesieniu do zwierząt objętych ochroną gatunkową — niszczenie ich siedlisk lub ostoi, będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, jak również niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień, w odniesieniu do grzybów i roślin — umyślne niszczenie osobników oraz niszczenie siedlisk lub ostoi roślin i grzybów.
Inwestor lub Wykonawca są zobowiązani do uzyskania zgody na wykonania czynności podlegających zakazom na zasadach określonych w art. 56 ustawy o ochronie przyrody.
Podczas realizacji inwestycji, potencjalne zagrożenie dla jakości wód podziemnych mogą stanowić awarie sprzętu, maszyn budowlanych i środków transportu — wycieki paliwa, oleju, płynów eksploatacyjnych. Jednakże przy wykonaniu wszystkich prac z należytą ostrożnością, dbałością o właściwą eksploatację i konserwację sprzętu, maszyn budowlanych i środków transportu oraz szybkiej reakcji na ewentualne wycieki, wyeliminowane zostanie ryzyko negatywnego oddziaływania na środowisko wodno-gruntowe.
Sprzęt wykorzystywany podczas prowadzenia budowy będzie w pełni sprawny technicznie, a jego potencjalne drobne naprawy przeprowadzone zostaną w miejscach wyłącznie do tego przeznaczonych i przystosowanych, zapewniających zabezpieczenie przed skażeniem gruntu. Ponadto, teren budowy będzie wyposażony w sorbenty do usuwania ewentualnych zanieczyszczeń ropopochodnych.
Na etapie realizacji zakłada się jedynie krótkotrwałą ingerencję w środowisko gruntowe poprzez wykonanie wykopów o głębokości do 3-4 m p.p.t. Jak wynika z przedłożonej dokumentacji, na omawianym terenie spodziewane jest występowanie wód gruntowych na głębokości powyżej 5 m p.p.t., w związku z czym prowadzone wykopy nie powinny wymagać odwadniania. Gdyby jednak zaszła taka konieczność, np. w wyniku ponadnormatywnych opadów atmosferycznych, dopuszcza się tymczasowe odwadnianie wykopów, np. za pomocą pompy, a woda zostanie rozprowadzona powierzchniowo w granicach działki inwestycyjnej. Nie zajdzie konieczność podczyszczania wód z wykopów.
Tym samym nie przewiduje się naruszenia istniejących warstw wodonośnych, a zakres prowadzonych robót nie spowoduje zakłócenia lub zmiany przepływu wód powierzchniowych i podziemnych.
Zgodnie z uzupełnieniem raportu, tymczasowe zaplecze budowy oraz miejsca składowania materiałów budowlanych lub postoju pojazdów i maszyn zostaną zorganizowane na terenie utwardzonym lub posiadającym szczelną nawierzchnię, co znacznie ograniczy ryzyko zanieczyszczenia środowiska wodno-gruntowego.
Zarówno podczas realizacji, jak i eksploatacji zamierzenia, woda będzie pobierana z gminnej sieci wodociągowej.
Pobór wody podczas użytkowania inwestycji będzie następował głównie na cele socjalno-bytowe pracowników (około 133,2 m3 rocznie) oraz do utrzymania czystości na terenie zakładu (około 5,2 m3 rocznie).
Na etapie realizacji zadania zostaną wykorzystane przenośne toalety z bezodpływowym zbiornikiem na ścieki, których opróżnianiem zajmować się będzie specjalistyczna firma, posiadająca stosowne zezwolenie.
Podczas użytkowania stacji demontażu pojazdów, ścieki bytowe będą odprowadzane do projektowanego szczelnego zbiornika bezodpływowego. Jak wynika z pisma Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z dnia 26 lutego 2024 r., znak: OŚiGW.6324.11.11.2024, na omawianym terenie nie zrealizowano gminnej sieci kanalizacji sanitarnej, w związku z czym nie ma możliwości odprowadzania ścieków w ten sposób.
Zakłada się, że ilość generowanych ścieków bytowych oraz ścieków pochodzących z utrzymania czystości na terenie zakładu będą zbliżone do poboru wody na te cele.
Ścieki przemysłowe powstające w obrębie stacji demontażu pojazdów, wody opadowe i roztopowe z powierzchni narażonych na zanieczyszczenie (np. sektorów stacji demontażu pojazdów), a także ewentualne odcieki (ścieki przemysłowe) z placu magazynowania odpadów oraz ścieki z utrzymania czystości w stacji demontażu pojazdów będą odprowadzane do projektowanego, uszczelnionego, odparowującego zbiornika bezodpływowego. Ścieki te będą uprzednio podczyszczane w osadniku i separatorze substancji ropopochodnych. Omawiany zbiornik zostanie wykonany w taki sposób, by niemożliwe było rozsączanie ścieków przemysłowych do gruntu.
Zgodnie z raportem, w ramach działalności polegającej na zbieraniu odpadów nie będą powstawać odcieki (ścieki przemysłowe), ponieważ odpady nie będą mieć kontaktu z wodami opadowymi i roztopowymi. Przewidziano składowanie wszelkich odpadów mogących w kontakcie z wodami opadowymi i roztopowymi generować odcieki wyłącznie na utwardzonym oraz uszczelnionym placu, w zakrywanych kontenerach lub pojemnikach. Część odpadów może być również magazynowana w big-bagach bądź innego rodzaju pojemnikach, jednak każdorazowo będą one szczelnie zamykane lub przechowywane pod zadaszeniem albo plandeką. Niezależnie od powyższego, plac magazynowania odpadów będzie skanalizowany, celem odprowadzania wód opadowych i roztopowych (lub ewentualnych ścieków przemysłowych) do projektowanego, uszczelnionego zbiornika odparowującego. Wody te (oraz ścieki) będą przed wprowadzeniem do ww. zbiornika podczyszczane w osadniku i separatorze substancji ropopochodnych.
Wody opadowe i roztopowe z powierzchni dachów, jako niezanieczyszczone, będą odprowadzane powierzchniowo, do gruntu, w granicach działki inwestycyjnej.
Przedmiotowe zamierzenie zlokalizowane zostanie w obszarze dorzecza Wisły, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (Dz. U. z 2023 r., poz. 300 t.j.).
Przedsięwzięcie znajduje się w obszarze jednolitej części wód podziemnych oznaczonej europejskim kodem PLGW200048, zaliczonym do regionu wodnego Środkowej Wisły. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, stan ogólny tej JCWPd oceniono jako dobry (stan chemiczny: dobry; stan ilościowy: dobry). Rozpatrywana jednolita część wód podziemnych nie jest zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, tj. utrzymania dobrego stanu chemicznego i ilościowego wód podziemnych.
Inwestycja znajduje się w obszarze zlewni jednolitych części wód powierzchniowych oznaczonych europejskimi kodami:
PLRW200010275949 — „Kamieniczka”, zaliczonym do regionu wodnego Środkowej Wisły. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r.w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, ta JCWP posiada status naturalnej części wód, której stan ogólny oceniono jako zły (stan ekologiczny: umiarkowany; stan chemiczny: brak danych). Rozpatrywana jednolita część wód powierzchniowych jest zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, tj. utrzymania umiarkowanego stanu ekologicznego oraz zapewnienia drożności cieku dla migracji ichtiofauny o ile jest monitorowany wskaźnik diadromiczny D i osiągnięcia dobrego stanu chemicznego wód powierzchniowych,
PLRW200021275999 - „Zb. Włocławek” (JCWP zbiornikowa), zaliczonym do regionu wodnego Środkowej Wisły. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, ta JCWP posiada status silnie zmienionej części wód, której stan ogólny oceniono jako zły (potencjał ekologiczny: słaby; stan chemiczny: poniżej dobrego). Rozpatrywana jednolita część wód powierzchniowych jest zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych, tj. osiągnięcia dobrego potencjału ekologicznego oraz zapewnienia drożności cieku dla migracji zwierząt wodnych o znaczeniu gospodarczym (troć wędrowna, węgorz europejski) i osiągnięcia dobrego stanu chemicznego wód powierzchniowych (poniżej stanu dobrego dla złagodzonych wskaźników).
Teren realizacji przedsięwzięcia znajduje się w granicach głównego zbiornika wód podziemnych nr 215 „Subniecka warszawska” oraz poza obszarami szczególnego zagrożenia powodzią, a także poza strefami ochronnymi ujęć wód na potrzeby zaopatrzenia ludności.
Przedmiotowa stacja demontażu będzie posiadać uporządkowaną gospodarkę wodnościekową. Przewiduje się, że odprowadzanie podczyszczonych ścieków przemysłowych oraz wód opadowych nie naruszy stosunków wodnych na terenie i w rejonie stacji demontażu pojazdów oraz nie wpłynie negatywnie na wody powierzchniowe i podziemne. Sektory przyjmowania pojazdów, magazynowania pojazdów oraz usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych, zlokalizowane zostaną na utwardzonej, szczelnej, zmywalnej powierzchni, yposażonej w system odprowadzania ścieków przemysłowych do osadnika i separatora substancji ropopochodnych. Ponadto, proces demontażu prowadzony będzie ze szczególną ostrożnością, w sposób w jak największej mierze zapobiegający wyciekom. Stacja wyposażona zostanie w sorbenty do neutralizacji ewentualnych wycieków paliw i płynów eksploatacyjnych z demontowanych pojazdów.
W związku z powyższym, przewiduje się, że eksploatacja stacji demontażu nie będzie powodowała dopływu zanieczyszczeń do wód podziemnych i powierzchniowych, przez co nie będzie miała negatywnego wpływu na cele środowiskowe dotyczące tych wód.
Jak wynika z uzupełnienia do raportu, wszystkie odpady magazynowane poza budynkami będą przechowywane na utwardzonym i uszczelnionym placu, w zamykanych kontenerach lub pod innego rodzaju przykryciem (np. pod plandeką). Rozwiązanie to wyeliminuje lub przynajmniej znacznie ograniczy możliwość powstawania odcieków (ścieków przemysłowych) w wyniku kontaktu odpadów z opadami atmosferycznymi. Ponadto, wody opadowe i roztopowe oraz ewentualne odcieki z odpadów (ścieki przemysłowe) z placów magazynowania odpadów będą odprowadzane do planowanego, uszczelnionego, odparowującego zbiornika na ścieki przemysłowe, po uprzednim podczyszczeniu w osadniku i separatorze substancji ropopochodnych. Zbiornik ten zostanie wykonany jako uszczelniony, bez możliwości rozsączania ścieków do gruntu i odprowadzane do niego będą również ścieki przemysłowe powstające podczas demontażu pojazdów (po podczyszczeniu).
Z uwagi na rodzaj, zakres i lokalizację przedsięwzięcia, a także fakt, iż teren stacji demontażu pojazdów będzie wyposażony w układy odprowadzania ścieków przemysłowych oraz wód opadowych i roztopowych, wyposażone w osadniki i separatory substancji ropopochodnych, stwierdza się, że jego realizacja i eksploatacja nie wpływa na ryzyko nieosiągnięcia celów środowiskowych zawartych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły.
Na etapie realizacji inwestycji przewiduje się powstawanie głównie odpadów z grupy 17 oraz 15. Całość usuniętej gleby i ziemi zostanie wykorzystana na terenie budowy do niwelacji terenu, w związku z czym nie nastąpi wytworzenie odpadu o kodzie 17 05 04 Gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03. Wytworzone na tym etapie odpady gromadzone będą selektywnie, w oznakowanych pojemnikach na placu budowy, a następnie przekazywane uprawnionym podmiotom w celu dalszego zagospodarowania.
Na etapie eksploatacji planuje się demontaż pojazdów samochodowych wraz z punktem skupu złomu. Powstawać będą odpady wytwarzane na skutek demontażu pojazdów oraz odpady komunalne związane z zapleczem socjalno-biurowym oraz powstające podczas prac porządkowych.
Wytwarzane przez zakład odpady gromadzone będą selektywnie, w wyznaczonych do tego miejscach, w przeznaczonych i przystosowanych do tego celu pojemnikach lub kontenerach.
Odpady przekazywane będą podmiotom uprawnionym w zakresie dalszego gospodarowania odpadami - w pierwszej kolejności do recyklingu lub odzysku innego niż recykling, ostatecznie gdy proces ten będzie niemożliwy (nieuzasadniony) odpady będą przekazywane do unieszkodliwiania. Odpady nienadające się do odzysku będą od razu przekazywane do unieszkodliwiania.
Zgodnie z raportem, w ramach przedmiotowej inwestycji nie będą miały miejsca procesy związane z usuwaniem czynnika klimatyzacji — wykonywać to będzie zewnętrzna firma, posiadająca odpowiednie zezwolenie.
Zdemontowane materiały i części ze zużytych samochodów są w większości odpadami, które należy w pierwszej kolejności poddać odzyskowi lub unieszkodliwić. Przedsiębiorstwa demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji mają obowiązek zawierać odpowiednie umowy z ich odbiorcami mającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub recyklingu.
Magazynowanie odpadów pochodzących z demontażu pojazdów odbywać będzie się w sektorze zlokalizowanym na utwardzonej powierzchni. Odpady niebezpieczne będą umieszczane w części zadaszonej, na utwardzonej powierzchni, z zastrzeżeniem następujących warunków:
odpady niebezpieczne pochodzące z demontażu pojazdów planuje magazynować się odrębnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r., poz. 1587 ze zm.), zużyte opony pochodzące z demontażu pojazdów magazynowane będą w wydzielonym miejscu, wyposażonym w urządzenia gaśnicze, w stosach zabezpieczonych przed osunięciem, dopuszcza się magazynowanie zużytych lub nienadających się do użytkowania pojazdów niezawierających cieczy i innych niebezpiecznych elementów, oznaczonych kodem 16 01 06, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r., poz. 10), w stosach zabezpieczonych przed osunięciem, nieutrudniających transportu wewnętrznego.
Usuniecie baterii i akumulatorów z pojazdu wycofanego z eksploatacji odbywać się będzie ręcznie, poprzez odłączenie i zdemontowanie akumulatora/baterii, a następnie umieszczenie go w specjalnym pojemniku odpornym na działanie substancji chemicznych. Odpady tego typu nie będą przetwarzane.
Podświetlacze planuje się demontować i przekazywać w całości podmiotom zajmującym się zagospodarowaniem tego rodzaju odpadów, posiadającym aktualne decyzje zezwalające na taką działalność.
Inwestor nie planuje prac związanych z rozdrabnianiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wymontowany sprzęt elektryczny i elektroniczny w stanie, w jakim został wymontowany, zostanie przekazany firmom zajmującym się gospodarowaniem odpadami tego typu. Odpady typu baterie i akumulatory będą przekazywane specjalistycznym firmom zajmującym się gospodarowaniem tego typu odpadami.
Elementy wyposażenia i części przeznaczone do ponownego użycia będą oceniane i testowane przez pracownika odpowiedzialnego za prowadzenie magazynu części. Sprawność większości elementów będzie weryfikowana przed demontażem w momencie, gdy przedmiot ten znajduje się w pojeździe. Sam wymontowany element będzie oceniany przez pracownika na miejscu pod względem kompletności oraz uszkodzeń (np. ślady po wyciekach płynów). Po sprawdzeniu sprawności podzespoły nie będą dalej testowane. Miejsce, w którym będzie weryfikowane działanie elementów będzie stanowiło niewielkie stanowisko znajdujące w pomieszczeniu, w którym planuje się osuszać oraz demontować pojazdy.
Prowadzący stację, zorganizuje planowaną SDP wycofanych z eksploatacji tak, aby magazynowanie odpadów spełniało warunki określone w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia II września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz.U. z 2020 r., poz. 10), m.in. odpady magazynowane będą:
-
w miejscach o pojemności magazynowania odpadów dostosowanej do masy odpadów wytwarzanych w danym okresie i częstotliwości ich odbioru, w sposób selektywny, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmujący odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami, uwzględniający właściwości odpadów, stan skupienia i zagrożenia, jakie może powodować ich magazynowanie, w tym ryzyko pożaru lub niekontrolowanego wycieku substancji szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska;
-
w sposób dostosowany do właściwości chemicznych i fizycznych odpadów, w szczególności z wykorzystaniem opakowań, pojemników, kontenerów, zbiorników lub worków; w pryzmach lub stosach, w szczególności w przypadku odpadów pochodzących z wyrobów przeznaczonych do użytkowania w warunkach oddziaływania czynników atmosferycznych, jeżeli nie spowoduje to zanieczyszczenia gleby i ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych;
-
w sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się odpadów poza przeznaczone do tego celu miejsce, w tym poza przeznaczone do tego celu opakowania, pojemniki, kontenery, zbiorniki, worki lub wydzielone boksy i sektory, oraz rozprzestrzenianiu się odpadów na nieruchomości sąsiadujące z nieruchomością, na której jest prowadzone będzie magazynowanie odpadów;
-
w przypadku odpadów niebezpiecznych — także minimalizując wpływ czynników atmosferycznych na odpady, przez zastosowanie szczelnych pojemników, kontenerów lub zbiorników lub systemu zbierania wycieków oraz wód odciekowych, jeżeli oddziaływanie czynników atmosferycznych może spowodować negatywny wpływ magazynowanych odpadów na środowisko lub życie i zdrowie ludzi, w szczególności zmieniać właściwości chemiczne i fizyczne odpadów oraz powodować powstanie uciążliwości zapachowych.
-
w obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów, zwanych dalej „miejscami magazynowania odpadów”, które zostaną wydzielone
i przeznaczone do magazynowania odpadów oddzielnie od magazynowanych substancji lub przedmiotów niebędących odpadami.
Odpady będą magazynowane w miejscach magazynowania odpadów w sposób zapewniający co najmniej:
-
Wyposażenie techniczne do przechowywania odpadów, w tym przeznaczone do tego celu:
-
opakowania, pojemniki, kontenery, zbiorniki lub worki, skrzynie, bębny,
-
wydzielone boksy lub wydzielone sektory, umożliwiające magazynowanie określonych rodzajów odpadów w pryzmach i stosach lub w postaci zbelowanej,
-
-
Odpowiednią pojemność miejsc magazynowania odpadów, uwzględniającą rodzaj i masę odpadów wytwarzanych, zbieranych lub przetwarzanych w danym okresie, w tym częstotliwości odbioru i przekazywania odpadów;
-
Utwardzone z użyciem wyrobów budowlanych podłoże terenu, na którym są magazynowane odpady;
-
Zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych;
-
Zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się odpadów poza miejsce ich magazynowania w tym poza przeznaczone do tego celu opakowania, pojemniki, kontenery, zbiorniki, worki lub wydzielone boksy i sektory, oraz zabezpieczenie przed przypadkowym mieszaniem się selektywnie magazynowanych odpadów;
-
Zabezpieczenie odpadów przed wpływem czynników atmosferycznych ograniczające do minimum oddziaływanie tych czynników na odpady, w przypadku gdyby takie oddziaływanie mogło spowodować negatywny wpływ magazynowanych odpadów na środowisko lub życie i zdrowie ludzi, w szczególności zmieniać właściwości chemiczne i fizyczne odpadów oraz powodować powstanie uciążliwości zapachowych;
-
Zabezpieczenie przed uwolnieniem się do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, z miejsc magazynowania odpadów, w przypadku odpadów, które z uwagi na swoje właściwości lub stan skupienia mogą powodować powstawanie wycieków lub wód odciekowych powodujących zanieczyszczenie gleby i ziemi, wód powierzchniowych i podziemnych; zabezpieczenie uwzględnia właściwości chemiczne i fizyczne odpadów oraz masę magazynowanych odpadów, w tym przez zastosowanie:
-
szczelnych: opakowań, pojemników, kontenerów lub zbiorników lub,
-
uszczelnienia i nieprzepuszczalnego podłoża z systemem do odprowadzania wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, powstających w obrębie lokalizacji, lub z systemem do ich gromadzenia o pojemności odpowiedniej do ilości powstających wycieków lub ścieków, w tym wód odciekowych, w tym przypadku w szczególności w przypadku odpadów niebezpiecznych;
-
-
Oczyszczanie powstających w miejscu magazynowania odpadów wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, w separatorze substancji ropopochodnych lub wyposażenie tego miejsca w urządzenia lub środki do zbierania wycieków lub wód odciekowych;
-
Drożność dróg pożarowych i ewakuacyjnych.
Lokalizacja poszczególnych rodzajów odpadów w miejscu magazynowania odpadów będzie oznakowana — poprzez umieszczenie w widocznym miejscu, w sposób umożliwiający w każdym czasie odczytanie kodów odpadów znajdujących się w danej lokalizacji, w szczególności bez konieczności przestawiania lub otwierania opakowań, pojemników, kontenerów, zbiorników lub worków, czytelnego i trwałego, w szczególności odpornego na warunki atmosferyczne, oznakowania - co najmniej kodów magazynowanych odpadów.
W zakresie zbierania odpadów, każda dostarczona partia odpadów będzie weryfikowana pod względem obcości elementów niepożądanych, jak np. puszki po farbach czy olejach oraz właściwego zakwalifikowania (prawidłowy kod odpadu). W zależności od ilości dostarczonych odpadów nastąpi weryfikacja ich masy na odpowiedniej wadze (mała waga do 150 kg w przypadku mniejszych odpadów, a w pozostałych przypadkach waga samochodowa — planowana waga najazdowa o skali do 60 Mg), posiadającej aktualną legalizacje. Następnie, odpady zostaną przekazane do wyznaczonego w celu ich magazynowania miejsca.
W przypadku magazynowania odpadów niebezpiecznych i palnych będą one gromadzone w zamykanym kontenerze morskim.
Odpady przewidziane do zgniecenia planuje się magazynować na osobnym placu w pobliżu zgniatarki. Odpady magazynowane luzem zostaną ułożone w stosach uniemożliwiających ich osuwanie się.
Odpady zbierane będą magazynowane w zamkniętych lub zakrywanych kontenerach bądź pojemnikach. Odpady mniejsze gabarytowo zamierza się magazynować w pojemnikach lub workach typu big-bag, które będą szczelnie zamykane lub magazynowane pod zadaszeniem (np. plandeką).
Ze względu na dużą pojemność miejsc magazynowania odpadów (ok. 48 870 Mg) przyjęto, że maksymalna masa poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie jest równa mocy przerobowej zakładu i wynosi 22 500 Mg:
10 000 Mg odpadów zbieranych,
10 000 Mg odpadów przetwarzanych poza instalacją,
2 500 Mg odpadów przetwarzanych w instalacji.
Maksymalna masa poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w ciągu roku wynosi:
10 000 Mg odpadów zbieranych,
10 000 Mg odpadów przetwarzanych poza instalacją,
2 500 Mg odpadów przetwarzanych w instalacji.
Najbliższą zabudowa mieszkaniowa zlokalizowana w kierunku południowym, znajduje się w odległości około 90 m od planowanego przedsięwzięcia.
Oddziaływanie akustyczne wnioskowanego zamierzenia w fazie eksploatacji związane będzie z emisją hałasu spowodowanego pracami technologicznymi realizowanymi wewnątrz hal demontażu. Przewiduje się, iż w celu zminimalizowania hałasu wszystkie prace technologiczne związane z demontażem pojazdów, zostaną wykonane wewnątrz obiektu. Dodatkowo, na klimat akustyczny wpłynie ruch pojazdów ciężarowych i lekkich (osobowych i dostawczych), operacje cięcia złomu, a także praca maszyn roboczych. W celu ograniczenia powyższych uciążliwości stacja demontażu (w tym transport pojazdów) prowadzona będzie wyłącznie w godzinach dziennych.
Wyniki przeprowadzonej analizy akustycznej wskazują, iż na najbliższych terenach chronionych akustycznie, położonych poza terenem planowanego przedsięwzięcia, zostanie dotrzymany dopuszczalny poziom hałasu, który dla pory dziennej dla „terenów zabudowy zagrodowej” wynosi 55 dB.
Z uwagi na niewielką odległość terenów chronionych akustycznie, Inwestor zobowiązany jest wykonać analizę porealizacyjną po upływie 1 miesiąca od momentu rozpoczęcia funkcjonowania przedsięwzięcia, w zakresie badań rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku w porze dnia, w trzech punktach pomiarowych.
Pomiary należy wykonać podczas pracy wszystkich znaczących źródeł hałasu w jednakowym czasie. Przed wykonaniem pomiarów dokonać ponowną identyfikację terenów chronionych przed hałasem, w celu ustalenia aktualnego stanu zagospodarowania terenu w sąsiedztwie przedmiotowego zamierzenia oraz ewentualnej weryfikacji punktów pomiarowych.
Wyżej wymienione badania muszą być wykonane według metodyk i wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie cyt. ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Uzyskane wyniki należy przedstawić w terminie 3 miesięcy od rozpoczęcia eksploatacji, Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, celem weryfikacji przyjętej w raporcie koncepcji technologicznej.
Faza budowy związana będzie z emisją substancji do powietrza atmosferycznego. Substancjami wpływającymi na lokalne pogorszenie stanu jakości powietrza atmosferycznego w tej fazie, będą głównie spaliny pochodzące z silników maszyn. Wymieniona uciążliwość będzie miała charakter przejściowy i wystąpi jedynie w okresie prowadzenia prac budowlanych. Jednocześnie, emisja substancji do powietrza ze wspomnianych operacji będzie miała charakter niezorganizowany.
W fazie eksploatacji przedsięwzięcia wystąpi emisja nienormowana zanieczyszczeń do powietrza, obejmując emisję zanieczyszczeń ze spalania paliw w silnikach pojazdów poruszających się po terenie zamierzenia. Nie przewiduje się źródeł emisji zorganizowanej. Do ogrzewania pomieszczeń zostanie zastosowane ogrzewanie gazowe. Przyjęto, iż źródłami emisji na analizowanym terenie będą:
ruch pojazdów (do 2 pojazdów ciężarowych na dobę, do 10 pojazdów osobowych na dobę poruszających się po terenie).
W związku z przeprowadzonymi obliczeniami rozprzestrzeniania stężeń substancji, należy stwierdzić, że emisja substancji z planowanych źródeł, która wystąpi poza terenem analizowanego zakładu, spowoduje dotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w obowiązujących aktach prawnych:
-
Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2021 r., poz. 845 t.j.), rozporządzeniu z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2010 r. Nr 16, poz. 87).
W przedłożonym raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wskazano, iż zamierzenie będzie związane z emisją gazów cieplarnianych do atmosfery emitowanych przez poruszające się po terenie stacji pojazdy oraz kocioł grzewczy. Dodatkowo podkreślić należy, iż omawiane zadanie zlokalizowane zostanie poza terenami osuwisk oraz zagrożonymi podtopieniami. W związku z powyższym, nie przewiduje się ekstremalnych sytuacji klimatycznych w obrębie analizowanego zamierzenia.
Analizując otrzymane dokumenty stwierdzono, że na przedmiotowym obszarze oddziaływania skumulowane obserwowane będą głównie podczas emisji do powietrza i hałasu, gdzie zajdą reakcje pomiędzy różnymi substancjami zanieczyszczającymi. Biorąc pod uwagę lokalizację i zakres planowanej działalności, analizowane zadanie nie powinno spowodować znaczącego negatywnego wpływu na stan jakości środowiska.
Odnośnie ryzyka wystąpienia poważnej awarii, należy zaznaczyć, że przedsięwzięcie nie należy do kategorii zakładów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 138 t.j.).
Biorąc pod uwagę rodzaj przedsięwzięcia, a także fakt, że będzie ono realizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, nie stwierdzono negatywnego wpływu i występowania transgranicznego oddziaływania analizowanej inwestycji na środowisko. Nie przewiduje się również przekroczeń standardów jakości środowiska, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w przedłożonym raporcie, przedstawione zostały rozwiązania minimalizujące i ograniczające oddziaływanie na środowisko.
Ze względu na szczegółowy i jednoznaczny opis planowanej do zastosowania technologii oraz używanych środków mających na celu zmniejszenie uciążliwości dla środowiska, w związku z planowanym zamierzeniem, nie stwierdzono konieczności przeprowadzania ponownej oceny oddziaływania na środowisko, w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 88 ust. I uouioś, pod warunkiem jednak, że we wniosku o wydanie ww. decyzji nie zostaną dokonane zmiany w stosunku do wymagań określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz w raporcie o oddziaływaniu na środowisko.
Ponadto, ze względu na lokalizację w dużej odległości od granic państwa oraz zakresu oddziaływania inwestycji nie stwierdzono konieczności przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Zastosowanie zaproponowanych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, w przedłożonym raporcie o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, a także właściwa organizacja prac budowlanych, zapewni ochronę środowiska przed negatywnym oddziaływaniem inwestycji na etapie jej realizacji i eksploatacji.
Po analizie dostarczonych wraz z wnioskiem materiałów, uwzględniając łącznie uwarunkowania przedstawione w art. 77 ust. 1 pkt 4, art. 77 ust. 3, 4 i 7 ustawy ooś, biorąc pod uwagę informacje zawarte w raporcie ooś i jego uzupełnieniu Dyrektor RZGW uzgadnia realizację przedsięwzięcia oraz określa dodatkowe warunki realizacji.
Nałożone warunki realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia wynikają z potrzeby zapobiegania i ograniczania wprowadzania zanieczyszczeń do wód i zapobiegania pogorszeniu ich stanu/potencjału w celu osiągnięcia, co najmniej dobrego stanu wód zgodnie z przepisami art. 55-61 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 ze zm.), zwanej dalej ustawą Prawo Wodne.
Planowana inwestycja polegać będzie na budowie i uruchomieniu instalacji do demontażu pojazdów oraz skupu złomu wraz z towarzyszącą infrastrukturą w miejscowości Lenie Wielkie, na terenie dz. ew. 131/1, obręb ewidencyjny Lenie Wielkie, powiat lipnowski, gmina Dobrzyń nad Wisła, woj. kujawsko-pomorskie. Teren dziatki jest ogrodzony, a jego powierzchnia częściowo utwardzona. Obecnie na terenie inwestycyjnym nie jest prowadzona żadna działalność. W ramach przedsięwzięcia planuje się dostosowanie do aktualnych wymagań:
budynku biurowo-administracyjnego z zapleczem socjalnym; wyznaczenie parkingu dla klientów.
Ponadto, przewiduje się budowę:
-
szczelnego placu służącego jako sektor przyjmowania pojazdów; hali demontażu służącej jako sektor usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych oraz elementów do ponownego użytku; wiaty magazynowej służącej jako sektor magazynowania wymontowanych z pojazdów elementów;
-
dodatkowego szczelnego placu służącego jako miejsce do magazynowania odpadów pochodzących z demontażu; szczelnego zbiornika odparowującego; kanalizacji zakładowej gromadzącej ścieki przemysłowe (oczyszczone w separatorze substancji ropopochodnych, oczyszczone ścieki odprowadzane będą do zbiornika odparowującego); kanalizacji zakładowej gromadzącej wody opadowe i roztopowe pochodzące z powierzchni niezanieczyszczonych (odprowadzana będzie do ziemi na terenie zakładu); kanalizacji sanitarnej na ścieki bytowe (ścieki odprowadzane do zamkniętego zbiornika — szambo); instalacji separatora (lub separatorów) substancji ropopochodnych oraz wykonanie utwardzonego szczelnego placu (docelowa całkowita powierzchnia szczelna ok. 2435 m2); wewnętrznego ogrodzenia wraz z bramą lub bramami;
Działalność instalacji do demontażu pojazdów polegać będzie na transporcie do zakładu pojazdów, ich przyjmowaniu, dalej przetwarzaniu, a w ostateczności wytwarzaniu z nich odpadów. Inwestor planuje, aby instalacja była w stanie maksymalnie w ciągu roku przetworzyć: do 1 800 Mg odpadów o kodzie 16 0104* - Zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy; do 1 000 Mg odpadów o kodzie 16 Ol 06 - Zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy niezawierające cieczy i innych niebezpiecznych elementów;
Na terenie planowanego przedsięwzięcia będzie funkcjonował również punkt skupu złomu. Odpady będą magazynowane selektywnie do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości możliwej do transportu, a następnie przekazywane uprawnionemu podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenia. Odpady zbierane będą magazynowane w zamkniętych lub zakrywanych kontenerach lub pojemnikach celem uniemożliwienia przedostawania się do wnętrza opadów. Odpady mniejsze gabarytowo, magazynowane będą w pojemnikach lub workach typu big-bag, które szczelnie zamykane lub magazynowane pod zadaszeniem (np. plandeką).
Na podstawie danych z planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, przyjętym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r. (Dz. U. z 2023, poz. 300), omawiane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w dorzeczu Środkowej Wisły, na obszarze dwóch jednolitych części wód powierzchniowych, zwanych dalej JCWP o nr RW200021275999 i nazwie: „Zb. Włocławek” oraz o nr RW200010275949 i nazwie „Kamieniczka”. „Zb. Włocławek" stanowi silnie zmienioną część wód, monitorowaną. Jej stan ogólny określono jako zły, ze słabym stanem ekologicznym i stanem chemicznym poniżej dobrego.
Wskaźniki determinujące stan ekologiczny to: BZT5, tlen rozpuszczony, fitoplankton. Wskaźniki determinujące stan chemiczny to: benzo(a)piren, bromowane difenyloetery, rtęć. Rodzaj presji determinującej stan wód w obrębie danej JCWP to presje: troficzne (odpływ miejski, gospodarka komunalna), hydromorfologiczne (odpływ miejski, gospodarka komunalna) oraz chemiczne (rozproszone — rozwój obszarów zurbanizowanych, transport, turystyka, odpływ miejski; punktowe — przemysłowe, komunalne, odcieki ze składowisk). JCWP jest zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych. Cel środowiskowy to dobry potencjał ekologiczny; zapewnienie drożności dla migracji ichtiofauny; zapewnienie drożności cieku dla migracji zwierząt wolnych o znaczeniu gospodarczym (troć wędrowna, węgorz europejski) oraz stan chemiczny dla złagodzonych wskaźników [benzo(a)piren (w)) poniżej stanu dobrego, dla pozostałych wskaźników — stan dobry. Dla ww. JCWP określono odstępstwo na podstawie art. 4 ust. 5 Ramowej Dyrektywy Wodnej, zwanej dalej RDW, dla wskaźników, w zakresie których ustalono mniej rygorystyczny cel środowiskowy: fitoplankton, BZT5, bromowane difenyloetery (b), rtęć (b). Określono również odstępstwo na podstawie art. 4 ust. 4 Ramowej Dyrektywy Wodnej.
„Kamieniczka” stanowi naturalną część wód, monitorowaną. Jej stan ogólny określono jako zły, z umiarkowanym stanem ekologicznym. Stanu chemicznego nie określono. Wskaźniki determinujące stan ekologiczny to: OWO, przewodność, azot ogólny, azot azotanowy, fosfor fosforanowy (V), makrobezkręgowce. Rodzaj presji determinującej stan wód w obrębie danej JCWP to presje: troficzne (nawożenie i depozycja oraz odpływ miejski (wody opadowe)), zasalające (eutrofizacja (źródło zgodne ze źródłem troficznym)) oraz hydromorfologiczne (prostowanie koryta — rzeki główne i pozostałe, budowle piętrzące — rzeki główne, obiekty mostowe — rzeki pozostałe). JCWP jest zagrożona ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych. Cel środowiskowy to umiarkowany stan ekologiczny (złagodzone wskaźniki: [przewodność elektrolityczna właściwa w 200C, MMI]; pozostałe wskaźniki — Il klasa jakości); zapewnienie drożności cieku dla migracji ichtiofauny o ile jest monitorowany wskaźnik diadromiczny D oraz dobry stan chemiczny. Dla ww. JCWP określono odstępstwo na podstawie art. 4 ust. 5 Ramowej Dyrektywy Wodnej, zwanej dalej RDW, dla wskaźników, w zakresie których ustalono mniej rygorystyczny cel środowiskowy: przewodność elektrolityczna właściwa w 200C, MMI. Określono również odstępstwo na podstawie art. 4 ust. 4 Ramowej Dyrektywy Wodnej. Warunkiem odstępstw dla obu JCWP jest pełne i terminowe wdrożenie programu działań.
Teren przedsięwzięcia zlokalizowany jest na obszarze jednolitej części wód podziemnych (zwanej dalej JCWPd) o europejskim kodzie PLGW200048, której stan chemiczny i ilościowy oraz ogólny określono, jako dobry, a osiągnięcie celów środowiskowych uznano za zagrożone w zakresie ilościowym.
Planowana inwestycja znajduje się na terenie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 215 Subniecka Warszawska (obszar nieudokumentowany).
Powyższe należy mieć na uwadze przy projektowaniu przedsięwzięcia, w szczególności osiągnięcie dobrego stanu ekologicznego i chemicznego przez JCWP, wykazującej aktualnie zły stan, jak również niepogarszanie jakości wód podziemnych wykorzystywanych do spożycia.
W celu ochrony środowiska gruntowo-wodnego, a także wód powierzchniowych i podziemnych przed potencjalnym zanieczyszczeniem, w sentencji niniejszego postanowienia wprowadzono warunki dotyczące eksploatacji lub użytkowania.
Na etapie realizacji przedsięwzięcia stosowany będzie sprawny technicznie sprzęt i urządzenia. Zaplecze budowy, a w szczególności miejsca postoju pojazdów i maszyn, zlokalizowane zostaną na terenie uszczelnionym oraz zabezpieczonym przed przedostaniem się substancji ropopochodnych do gruntu i wód oraz wyposażone zostanie w. materiały sorpcyjne umożliwiające szybkie usunięcie ewentualnych wycieków paliw. Wszelkie prace związane z tankowaniem i naprawami pojazdów i maszyn budowlanych wykonywane będą poza terenem przedsięwzięcia, na terenie uszczelnionym i zabezpieczonym przed potencjalnym zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi. Materiały i surowce składowane będą w sposób uniemożliwiający przedostanie się zanieczyszczeń do gruntu i wód. Ww. warunki pozwolą zabezpieczyć środowisko gruntowo-wodne przed potencjalnym zanieczyszczeniem substancjami szczególnie szkodliwymi dla wód, w tym substancjami ropopochodnymi.
Z przedłożonej dokumentacji wynika, iż Inwestor nie przewiduje konieczności wykonywania odwodnienia wykopów na etapie realizacji przedsięwzięcia. Niemniej jednak, w sentencji niniejszego postanowienia wprowadzono warunek, aby w przypadku stwierdzenia obecności wód gruntowych w obrębie wykopów, prace odwodnieniowe prowadzone były bez konieczności trwałego obniżania poziomu wód gruntowych. Czas odwadniania wykopu należy ograniczyć do niezbędnego minimum, a wpływ ww. prac do terenu działki inwestycyjnej. Wody z odwodnienia po podczyszczeniu z zawiesiny mineralnej, zagospodarowa zgodnie ze złożonym zgłoszeniem wodnoprawnym.
Ponadto, prace ziemne prowadzone będą w sposób nienaruszający stosunków gruntowo-wodnych.
Zdjęta wierzchnia warstwa ziemi (odkład) składowana będzie poza obszarami, na których znajdują się cieki wodne, poza terenem zagrożonym powodzią, a także poza obszarami kierunku spływu wód powierzchniowych do ujęć wód podziemnych. Odkład wykorzystany zostanie w obrębie terenu inwestycyjnego, a jego nadmiar przekazany będzie uprawnionym odbiorcom do zagospodarowania.
Woda dla pracowników budowy zostanie dostarczona przez firmy wykonujące roboty budowlane. Na etapie realizacji przedsięwzięcia ścieki bytowe gromadzone będą w szczelnych zbiornikach bezodpływowych przenośnych toalet, a następnie przekazywane wyspecjalizowanej firmie asenizacyjnej transportującej ścieki do oczyszczalni.
Teren inwestycji, zarówno na etapie jej realizacji, jak i eksploatacji, wyposażony zostanie w środki (sorbenty) do neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych, a w przypadku wycieku ww. substancji, zanieczyszczenie zostanie niezwłocznie usunięte, zaś zużyte środki do neutralizacji przekazane będą uprawnionym odbiorcom.
W sytuacjach awaryjnych, takich jak np. wyciek paliwa, podjęte zostaną natychmiastowe działania w celu usunięcia awarii oraz zanieczyszczonego gruntu. Zanieczyszczony grunt przekazany zostanie podmiotom uprawnionym do jego transportu i rekultywacji lub unieszkodliwienia.
Powstające na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia odpady magazynowane będą w sposób selektywny, a następnie będą sukcesywnie przekazywane do odbioru podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami.
Z przedłożonej dokumentacji wynika, iż woda na potrzeby socjalno-bytowe i porządkowe przedmiotowego przedsięwzięcia dostarczana będzie z lokalnego wodociągu, na warunkach uzyskanych od gestora sieci. W zakładzie docelowo będzie pracować 9 pracowników fizycznych oraz 1 pracownik biurowy. Roczne zużycie wody na terenie przedsięwzięcia do celów socjalno-bytowych wyniesie ok. 133,2 m3. Powstające na etapie eksploatacji przedsięwzięcia ścieki bytowe gromadzone będą w planowanym, szczelnym zbiorniku (szambo), a następnie wozami asenizacyjnymi przewożone będą do oczyszczalni ścieków. Ww. zbiornik będzie systematycznie opróżniany, aby wykluczyć możliwość jego przepełnienia. Oszacowano, iż ilość ścieków bytowych nie przekroczy w skali roku 126,54 m3.
Na terenie przedsięwzięcia woda zużywana będzie również do czyszczenia pomieszczeń i sektorów. Inwestor zakłada, iż pomieszczenia, w których dokonywane jest osuszanie oraz demontaż pojazdów będą sprzątane raz na dwa tygodnie, co przedkłada się w skali roku na ok. 26 zabiegów. Sprzątanie odbywało się będzie za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Oszacowano, iż w skali roku w wyniku procesu mycia będzie powstawało ok. 3,12 m3 ścieku, który to będzie odprowadzany poprzez kanalizację i po podczyszczaniu w separatorze substancji ropopochodnych do szczelnego odparowalnego zbiornika.
Wody opadowe i roztopowe pochodzić będą z pokrycia dachowego, z placów magazynowych oraz parkingu. Wody opadowe i roztopowe z zadaszeń będą odprowadzane do gruntu na terenie zakładu. W sentencji niniejszego postanowienia nałożono warunek, aby niezanieczyszczone wody opadowe i roztopowe odprowadzać w sposób niepowodujący zalewania terenów sąsiednich.
Wody opadowe i roztopowe z terenów zanieczyszczonych (sektory), miejsc magazynowania odpadów oraz parkingów kierowane będą do kanalizacji zakładowej gromadzącej ścieki przemysłowe. Oczyszczane będą w zainstalowanym separatorze substancji ropopochodnych ze zintegrowanym piaskownikiem (pełniącym funkcję osadnika), a dalej kierowane do szczelnego odparowującego zbiornika o pojemności ok. 150 ma. Zbiornik zaprojektowano jako szczelny. Szczelność dna zbiorników zostanie uzyskana poprzez szczególnie staranne zagęszczenie podłoża, na którym zostanie ułożona warstwa foli nieprzepuszczalnej (geomembraną). Skarpy zbiornika zostaną uszczelnione poprzez zastosowanie geomembrany na której zostaną ułożone płyty ażurowe. Stan napełnienia zbiornika szlamem będzie monitorowany równolegle ze stanem napełnienia separatora lub separatorów substancji ropopochodnych. Oczyszczeniem zbiornika z nadmiaru szlamu oraz jego prawidłowym zagospodarowaniem zajmie się firma obsługująca konserwację i sprzątanie separatorów ropopochodnych.
Ponadto, system wodno-ściekowy, posadzki oraz zbiorniki regularnie i terminowo poddawane będą próbom szczelności, kontrolom oraz konserwacjom. Wszelkie wykryte nieszczelności bądź awarie będą niezwłocznie usuwane w celu zabezpieczenia środowiska gruntowo wodnego.
Ze względu na skalę, charakter i zakres przedmiotowego przedsięwzięcia stwierdzono, że planowana inwestycja nie będzie stwarzać zagrożeń dla osiągnięcia celów środowiskowych jednolitych części wód, w tym będzie odbywało się w sposób zapewniający nienaruszalność przepisów prawnych dotyczących ochrony wód, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (Dz. U. 2023 r., poz. 300).
Planowana inwestycja położona jest poza obszarami wybrzeży i obszarami morskimi oraz poza obszarami górskimi i leśnymi, poza strefami ochronnymi ujęć wód oraz poza obszarami ochronnymi zbiorników wód śródlądowych, a także poza obszarami wodno-błotnymi lub innymi obszarami o niskim poziomie wód gruntowych, w tym siedliskach łęgowych oraz przy ujściu rzek.
Analizując treść wniosku i załączników ustalono, że planowana inwestycja nie obejmuje działań na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, wynikającym z map zagrożenia powodziowego udostępnionych do publicznej wiadomości.
Ze względu na skalę, charakter i zakres przedmiotowego przedsięwzięcia stwierdzono, że planowane zamierzenie inwestycyjne nie będzie stwarzać zagrożeń dla osiągnięcia celów środowiskowych w tym będzie odbywało się w sposób zapewniający nienaruszalność przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska.
W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.
Pouczenie
-
Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę powinno nastąpić nie później niż przed upływem sześciu lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
-
Termin, o którym mowa powyżej, może ulec wydłużeniu o cztery lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacznie oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
-
Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą w terminie 14 dni od daty otrzymania.
Załączniki do decyzji:
-
Charakterystyka przedsięwzięcia.
-
Załącznik mapowy.
Burmistrz Miasta i Gminy
Piotr Wiśniewski
Otrzymują:
-
Wnioskodawca.
-
Tablica ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą
-
BIP Gmina Dobrzyń nad Wisłą
-
Sołtys Wsi Lenie Wielkie (tablice ogłoszeń)
-
Dobrzyń nad Wisłą, ul. Płocka (tablice ogłoszeń)
-
a/a
Do wiadomości:
-
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, ul Kościuszki 18/20, 87-600 Lipnie
-
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, ul. Dworcowa 81, 85-009 Bydgoszcz
-
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, ul. Zarzecze 13 B, 03-194 Warszawa
Za wydanie przedmiotowej decyzji pobrano opłatę skarbową w wysokości 205,00 zł zgodnie z ustawą z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (tj.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1827), załącznik – tabela: kol. 1 część I, kol. 2 pkt. 45
Liczba stron postępowania przekracza powyżej 10 stosuje się przepisy art., 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.
Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2023r. poz.775 ze zm.) w związku z art. 74 ust3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenie oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2023 poz.1094 ze zm.), podano do publicznej wiadomości (tablica ogłoszeń UMiG Dobrzyń nad Wisłą, Sołectwa Lenie Wielkie, tablica ogłoszeń w Dobrzyniu nad Wisłą, ul. Płocka, strona internetowa urzędu BIP)
Załącznik nr 1
do Decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą nr OŚiGW.6220.9.13.2023 z dnia 19 sierpnia 2024 r.
Charakterystyka przedsięwzięcia pod nazwą:
"Budowa stacji demontażu pojazdów wraz z punktem zbierania odpadów w miejscowości Lenie Wielkie (obręb ewidencyjny Lenie Wielkie, gmina Dobrzyń nad Wisłą),na terenie działki o numerze ewidencyjnym 131/1" powiat lipnowski, woj. kujawsko – pomorskie
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie na terenie Gminy Dobrzyń nad Wisłą, która położona jest w południowo-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie lipnowskim.
Opis planowanego przedsięwzięcia.
-
Charakterystyka całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania, w tym w odniesieniu do obszarów szczególnego zagrożenia powodzią w rozumieniu art. 16 pkt 34 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne Lokalizacja inwestycji w tym powierzchnia zajmowanej nieruchomości, a także obiektu budowlanego oraz dotychczasowy sposób ich wykorzystywania i pokrycie szatą roślinną. Inwestorem dla przedmiotowego przedsięwzięcie jest Pan Jan Kamiński. Planowana inwestycja będzie polegać na budowie i uruchomieniu instalacji do demontażu pojazdów oraz skupu złomu wraz z towarzyszącą infrastrukturą w miejscowości Lenie Wielkie, na terenie działki o numerze ewidencyjnym 131/1, obręb ewidencyjny Lenie Wielkie. Teren działki jest ogrodzony, a jego powierzchnia jest częściowo utwardzona, obecnie nie jest na niej prowadzona jakakolwiek działalność. Powierzchnia działki 131/1 na której planowana jest inwestycja wynosi 0,8431 ha.
Opis inwestycji:
-
Stan istniejący:
-
Działka budowlana otoczona jest od strony wschodniej, północnej i zachodniej i południowej za pomocą (pełnego) płotu z siatki, natomiast od strony południowej mniej więcej w połowie znajduje się brama wjazdowa.
-
Na terenie działki znajduje się ciąg budynków składający się z trzech segmentów (lokalizacja poniżej).
-
Budynek parterowy (ok. 85 m2) – dawne biuro;
-
Budynek parterowy składający się z 3 segmentów ułożonych w odwróconą literę „C” o łącznej powierzchni ok. 620 m2) – dawny SKR.
-
Przed budynkiem znajduje się parking wykonany z betonowej kostki o powierzchni ok. 850 m2);
-
Pozostałe cześć działki od strony południowej jest częściowo utwardzona zniszczoną kostką brukową.
-
-
Pozostała część działki nie jest zabudowana żadnym budynkiem, obecnie część ta pokryta jest zdegradowanym trawnikiem
-
-
Stan planowany:
-
Opłotowanie nie zostanie zmienione przez obecnego właściciela (możliwa jest wymiana uszkodzonych elementów).
-
Budynki:
-
Budynek parterowy – dostosowanie budynku do potrzeb obsługi przedsięwzięcia – przyjmowania klientów, zaplecze socjalne oraz biurowe;
-
Budynki dawnego SKR-u nie będą stanowiły obszaru planowanej inwestycji
-
Parking pomiędzy budyniem a oraz b zostanie udostępniony dla klientów.
-
-
Prócz powyższego przewiduje się budowę od podstaw (południowa część działki):
-
Szczelnego placu służącego jako - Sektor przyjmowania pojazdów wraz z wagą oraz Sektor magazynowania przyjętych pojazdów o powierzchni (wraz z wagą min 3,5 Mg) ok. 250 m2;
-
Hala demontażu służąca jako - Sektor usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych, w tym płynów, Sektor demontażu z pojazdów przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia oraz elementów, w tym odpadów nadających się do odzysku lub recyklingu albo unieszkodliwienia, Sektor magazynowania odpadów pochodzących z demontażu (odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne) o powierzchni ok. 250 m2;
-
Wiata magazynowa - Sektor magazynowania wymontowanych z pojazdów przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia - o powierzchni ok. 750 m2
-
Dodatkowy szczelny plac na pojemniki lub kontenery lub odpady mag. luzem - Sektor magazynowania odpadów pochodzących z demontażu (odpady inne niż niebezpieczne) oraz skupu złomu o powierzchni ok. 1250 m2;
-
Budowa szczelnego zbiornika odparowującego wraz z systemem odprowadzania ścieków (kanalizacja zakładowa gromadząca ścieki przemysłowe z placów magazynowych oraz miejsca demontażu pojazdów wraz z separatorem substancji ropopochodnych ze zintegrowanym piaskownikiem) - północny róg działki;
-
Montaż wagi samochodowej 60 Mg
-
Wykonane zostaną także drogi dojazdowe (jako utwardzenia) maksymalnie ok. 600 m2.
-
Budowa wewnętrznego ogrodzenia;
Najbliższe tereny wskazane w tabeli 1 załącznika do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 112) znajdują się w odległości ok. 90 m na północny-wschód (dom mieszkalny) od miejsca, w którym będą demontowane pojazdy (działka 133/3). Teren, na którym planuje się realizację inwestycji nie jest zlokalizowany na obszarach zagrożonych powodziami lub osuwiskami. Na terenie tym nie występują obszary Parków Narodowych, leśnych kompleksów, ochrony uzdrowiskowej, brak pomników historii wpisanych na „Listę Światowego Dziedzictwa”. W promieniu 30 km od planowanej inwestycji nie znajduje się żaden Park Narodowy oraz Stanowisko Dokumentacyjne. Inwestycja nie znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu – najbliższy to Obszar Chronionego Krajobrazu to Nadwiślański (powitaty płoński, płocki i sochaczewski) w odległości ok. 2,24 km.
Inwestycja będzie realizowana na działce zmienionej już wcześniej ręką człowieka (teren byłego SKR-u). W związku z powyższym realizacja przedsięwzięcia nie będzie miała istotnego wpływu na ww. obszar.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z uzyskaną informacją działka o numerze 131/1 położona w obrębie ewidencyjnym Lenie Wielkie, gm. Dobrzyń nad Wisłą nie jest objęta ustaleniami miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Dobrzyń nad Wisłą zatwierdzony Uchwałą Rady Miejskiej Dobrzyń nad Wisłą Nr XXX/140/94 z dnia 24.01.1994 r. (Dz. Urz. Woj. Włocławskiego Nr 2 poz. 11) z dniem 31.12.2003 r. stracił ważność. Gmina posiada Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, uchwalone przez Radę Miejską Dobrzyń nad Wisłą Uchwałą Nr XII/72/11 z dnia 29 listopada 2011r., nie przystąpiła jednak do opracowania planu. Teren w/w działki określony został jako zabudowany "Bi" oraz nie jest objęty decyzją o warunkach zabudowy, która powoduje zmianę zagospodarowania terenu.
W w/w Studium działka leży w strefie usługowej.
W/w działka nie jest położona na obszarze rewitalizacji lub obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, o których mowa w ustawie o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r., ani w obszarze NATURA 2000. Nie jest również objęta miejscowym planem odbudowy. W/w działka położona jest w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej (w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - Dz. U. z 2020 r. poz. 981 z późn. zm.) W związku z powyższym lokalizacja inwestycji na miejscowości Lenie Wielkie, na terenie działki o numerze ewidencyjnym 131/1, obręb ewidencyjny Lenie Wielkie, gmina Dobrzyń nad Wisłą nie będzie kolidowała z przepisami prawa lokalnego. W załączeniu znajduje się kopia ww. pisma.
Zakres inwestycji
Planowana inwestycja stanowi połączenie dwóch przedsięwzięć, pierwsza dotyczy zbierania odpadów (odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne). Natomiast drugie dotyczy przetwarzania odpadów w postaci zużytych i nienadających się do ponownego użycia pojazdów – stacja demontażu pojazdów. Planowana jest budowa następujących elementów infrastruktury w tym placów:
- Hala demontażu służąca jako miejsce osuszania i demontażu przyjmowanych pojazdów ok. 250 m2;
- szczelny plac służący jako miejsce przyjmowania i magazynowania pojazdów (docelowo powierzchnia ok. 250 m2);
- miejsca służące magazynowaniu odpadów niepalnych i palnych zarówno wytworzonych jaki i zebranych – 1250 m2;
- zadaszone miejsce magazynowania części przeznaczonych do ponownego użycia - ok. 75 m2;
- wzniesienie szczelnego zbiornika odparowującego wraz z systemem odprowadzania ścieków (kanalizacja zakładowa gromadząca ścieki przemysłowe z placów magazynowych oraz miejsca demontażu pojazdów wraz z separatorem substancji ropopochodnych ze zintegrowanym piaskownikiem);
- pozostałe utwardzenia w tym drogi dojazdowe ok. 600 m2;
- budowa kanalizacji gromadzącej ścieki bytowe zakończona szczelnym zamkniętym zbiornikiem wybieralnym (szambo);
- budowa wewnętrznego ogrodzenia.
Dostosowanie istniejącego budynku do potrzeb biurowych oraz zaplecza socjalnego – 85m2. Prócz powyższego należy zwrócić uwagę, iż inwestycja nie będzie zajmowała całej powierzchni działki 131/1 tylko jej południową cześć.
Planuje się więc wzniesienie ok. 2435 m2 utwardzeń i uszczelnień, przy czym teren przeznaczony pod inwestycję to ok 3700 m2.Podsumowując zakłada się zabudowanie ok. 2435 m2 działki co stanowi nie więcej niż 65% całości terenu przeznaczonego pod inwestycję (przedsięwzięcie jest realizowane na części działki 131/1), pozostała część służyć będzie jako tereny biologiczne czynne. Na terenie planowanej inwestycji działać będą dwa różne przedsięwzięcia, jedno zwiane z przetwarzaniem i wytwarzaniem odpadów, drugie natomiast ze zbieraniem odpadów. Dla planowanej stacji demontażu (przetwarzaniem i wytwarzaniem odpadów) występuje szereg nakazów oraz wytycznych jakie musi spełnić, aby spełnić minimalne wymagania. Najważniejszym jest szczelny plac o powierzchni docelowej ok. 250 m2, który służy jako Sektor przyjmowania pojazdów oraz jako Sektor magazynowania przyjętych pojazdów. Jego powierzchnia co do zasady musi być szczelna i nieprzenikliwa, wyposażona w system odprowadzania ścieków (traktowane jako ścieki przemysłowe). Inwestor rozważa jego budowę z kostki betonowej na podbudowie z suchego betonu lub zagęszczonego tłucznia. Jako warstwa izolacyjna zostanie wykorzystany specjalny rodzaj folii przemysłowej – geomembrany ułożonej na terenie placów zgodnie z zaleceniami producenta. Następnym elementem jaki musi spełnić instalacja jest ulokowanie miejsca osuszania oraz demontażu w budynku. Pomieszczenie to będzie także wyposażone w szczelne nieprzenikliwe podłoże, przy czym górna warstwa nie zostanie wykonana z kostki betonowej tylko jako wylewka betonowa. Powyższe sektory zgodnie z przepisami zostaną podłączone pod szczelny system kanalizacyjny wyposażony w separator substancji ropopochodnych. W naszym przypadku na ternie inwestycji zostanie wybudowany zbiornik odparowujący wody opadowe i roztopowe (zbiornik wykonany jako szczelny po przez wyłożenie jego boków geomembraną na której zostaną ułożone płyty ażurowe – docelowa pojemność ok. 150 m3).
Wykonane zostaną trzy place służące magazynowaniu odpadów niepalnych i palanych (zarówno pochodzących z demontażu pojazdów jak i zebranych). Wszystkie wymienione powyżej place planuje się wykonać jako wylewkę betonową, a w związku z czym zostaną one wyposażone w system kanalizacyjny wyposażony w separator lub separatory substancji ropopochodnych. Wody odprowadzane będą do tego samego zbiornika odparowującego wspomnianego wcześniej.
Ciągi komunikacyjne planuj się wykonać za pomocą utwardzonego tłucznia, jednak może zostać to zmienione np. na kostką brukową lub płytami drogowymi.
Prowadzenie zakładu zajmującego się właściwym zagospodarowaniem odpadów w postaci zużytych pojazdów jest działaniem jak najbardziej prośrodowiskowym, przynoszącym wymierne korzyści naturze oraz społeczeństwu.
Ilość wytworzonych odpadów na etapie budowy zakładu przedstawiono w dalszej części opracowania. Nie przewiduje się prowadzenia działalności związanej z recyklingiem pojazdów poza wyznaczonymi sektorami (demontaż pojazdów odbywać się będzie tylko w pomieszczeniu budowlanym przy zamkniętych drzwiach).
- Główne cechy charakterystyczne procesów produkcyjnych
Dostarczanie pojazdów do instalacji obywać się będzie za pomocą transportu klientów, firm zewnętrznych lub wytwórcy odpadów.
Instalacja do demontażu pojazdów
Stacja demontażu pojazdów. Do najważniejszych rozwiązań jakie będą stosowane przez tą instalację jest szczelny plac (służący jako magazyn przyjmowanych i przetwarzanych pojazdów) wraz z separatorem substancji ropopochodnych. Priorytetem jest odizolowanie środowiska wodnoglebowego od zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi (niekontrolowane wycieki). Dodatkowo, aby spełnić minimalne wymagania miejsce w który demontowane będą pojazdy także będzie posiadało szczelną podłogę. Demontaż pojazdów jak i potrzebne narzędzie będą spełniały wymogi opisane w minimalnych wymaganiach dla stacji demontażu pojazdów. Demontaż zawsze będzie prowadzony w wyznaczonym miejscu budynku przy zamkniętych bramach, ma to na celu ograniczenie do minimum emisji hałasu. Podczas demontażu nie będzie używany otwarty ogień (cięcie palnikiem może doprowadzić do pożaru). Na terenie zakładu znajdować się będą środki gaśnicze w ilościach opisanych w operacie przeciwpożarowym. Do neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych lub olejów wykorzystywane będą szmaty lub specjalistyczne sorbenty. Magazynowanie odpadów niebezpiecznych będzie odbywać się tylko w wyznaczonym miejscu pod zadaszeniem w sposób zabezpieczający przed działaniem czynników zewnętrznych. Magazynowanie odpadów płynnych odbywać się będzie w pojemnikach do tego przystosowanych ustawionych na wannie wychwytowej lub umieszczonych w innym pojemniku (ma to na celu zabezpieczenie przed ich rozlaniem na większej powierzchni w przypadku rozszczelnienia pierwotnego pojemnika). Akumulatory będą magazynowane w specjalistycznym pojemniku przeznaczonym do ich magazynowania.
Należy pamiętać, iż do demontażu pojazdów wykorzystywane będą narzędzia ręczne lub jeśli jest to możliwe urządzenia mechaniczne. Pracownicy dokonywujący demontażu zostaną przeszkoleni z prawidłowego użytkowania dostępnych narzędzi oraz bezpiecznego sposobu przetwarzania pojazdów.` Pojazdy nie będą magazynowane na sobie lub na boku, a dostęp do instalacji będą mieć tylko pracownicy firmy. Pojazdy nie będą demontowane poza wyznaczonymi miejscami, a niedopuszczalne będzie osuszanie lub demontaż „na widłach” podnośnika widłowego. Jeśli zajdzie tak potrzeba w miejscu pracy dostępne będą ochronniki słuchu.
Demontaż pojazdów szczegółowa technologia procesu. Przetwarzanie odpadów odbywać się będzie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. 2005 nr 143 poz. 1206 ze zm.) z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Spełnienie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposób demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji przez planowaną inwestycję:
Wybudowanie lub dostosowanie istniejącej infrastruktury tak aby stworzyła ona następujące sektory:
- przyjmowania pojazdów;
Warunek ten będzie spełniał szczelny plac magazynowy powierzchna całkowitej 250 m2 (minimalna powierzchnia wymagana to 200 m2). Na ternie sektora zainstalowana zostanie waga lub urządzenie z wbudowaną wagą o skali ważenia nie mniej niż 3,5 Mg. Plac ten wyposażony będzie w kanalizacje gromadzącą ścieki przemysłowe, ścieki będą oczyszczane w separator substancji ropopochodnych o przepustowości dostosowanej do wielkości powierzchni objętej systemem odprowadzania ścieków przemysłowych. - magazynowania przyjętych pojazdów;
Sektor magazynowania przyjętych pojazdów zlokalizowany będzie na utwardzonej, szczelnej powierzchni nie mniejszej niż 200 m2 (w naszym przypadku jest to plac o powierzchni ok. 250m2), z zachowaniem pola manewrowego. Plac ten wyposażony będzie w system odprowadzania ścieków przemysłowych kierowanych do separatora substancji ropopochodnych. W sektorze pojazdy magazynowane będą w sposób zabezpieczający je przed wyciekami paliw i płynów eksploatacyjnych.
Niedopuszczalne jest magazynowanie pojazdów w pozycji na boku i na dachu. - usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych, w tym płynów; Sektor ten zlokalizowany będzie wewnątrz pomieszczenia.
Sektor wyposażony będzie w:- urządzenia do usuwania paliw i płynów eksploatacyjnych z pojazdów;
- oznakowane pojemniki na usunięte lub wymontowane z pojazdów następujące odpady:
- odpadowe oleje silnikowe, przekładniowe, ze skrzyń biegów, hydrauliczne - spełniające wymagania wynikające z przepisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 5 października 2015 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi (Dz. U. 2015 poz. 1694),
- pozostałe usunięte paliwa i płyny eksploatacyjne: płyny chłodnicze, płyny ze spryskiwaczy, płyny hamulcowe,
- akumulatory - pojemniki wykonane z materiałów odpornych na działanie kwasów,
- usunięte z układów klimatyzacyjnych substancje zubożające warstwę ozonową - pojemniki spełniające wymagania dla zbiorników ciśnieniowych
- układy klimatyzacyjne,
- katalizatory spalin,
- filtry oleju,
- zawierające materiały wybuchowe,
- zawierające rtęć;
- pojemnik na wymontowane z pojazdów odpady kondensatorów - spełniający wymagania wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 24 czerwca 2002 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska (Dz. U. Nr 96, poz. 860);
- sorbenty do neutralizacji ewentualnych wycieków paliw i płynów eksploatacyjnych z tych pojazdów.
Sektor będzie wyposażony w szczelne podłoże wyposażone w system odprowadzający ścieki przemysłowe do separatora substancji ropopochodnych.
- demontażu z pojazdów przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia oraz elementów, w tym odpadów, nadających się do odzysku lub recyklingu albo unieszkodliwienia;
Sektor, o wyposażony będzie w pojemniki na:- szyby hartowane;
- szyby klejone;
- przedmioty wyposażenia i części zawierające metale nieżelazne.
Na terenie sektora znajdować się będzie także demontażownica do opon.
- magazynowania wymontowanych z pojazdów przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia;
W celu spełnienia minimalnych wymagań Sektor lokalizuje się na utwardzonej, zadaszonej powierzchni (w naszym przypadku będzie to cześć pomieszczenia c oraz całkowicie wzniesiona od nowa wiata w północno-zachodniej części działki). Części wymontowane z pojazdów oraz przedmioty wyposażenia nadające się do ponownego użycia magazynowane będą w sposób zabezpieczający je przed uszkodzeniem oraz uniemożliwiający ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych. Magazynowanie elementów odbywać się będzie na regałach lub stojakach lub luzem lub też w przypadku, gdy element jest zbyt duży lub ciężki na paletach.
- magazynowania odpadów pochodzących z demontażu pojazdów.
W celu spełnienia minimalnych wymagań odpady niebezpieczne pochodzące z demontażu pojazdów magazynowane się odrębnie na utwardzonej, zadaszonej powierzchni, w naszym przypadku jest to wyznaczona zamknięta powierzchnia wewnątrz budynku.
Magazynowanie odpadów niebezpiecznych wytworzonych na skutek demontażu odbywać będzie się w szczelnych pojemnikach, wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych, odpornych na działanie olejów odpadowych, odprowadzających ładunki elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczonych przed stłuczeniem, a na pojemnikach umieszczony będzie w widocznym miejscu napis „OLEJ ODPADOWY” oraz kod lub kody odpadów wynikające z aktualnie obowiązującego katalogu odpadów.
Opróżnianie zbiorników pod ciśnieniem (gaz LPG/CNG lub czynnik chłodniczy klimatyzacji) będzie wykonywany przez firmę zewnętrzną. Każdorazowo każdy opróżniony zbiornik ciśnieniowy zostanie przecięty na pół lub też zostaną w nim wycięte otwory o minimalnych wymiarach 40x40 mm. Zużyte opony pochodzące z demontażu pojazdów magazynuje się w wydzielonym miejscu, wyposażonym w urządzenia gaśnicze, w stosach zabezpieczonych przed osunięciem. Odpady inne niż niebezpieczne magazynowane będą na jednym z placów magazynowych znajdujących się na zewnątrz budynku. Odpady inne niż niebezpieczne będą magazynowane selektywnie w pojemnikach lub kontenerach (np. typu hakowiec) lub workach typu Big-Bag lub luzem w boksach lub na pryzmach usypanych na placu. Należy pamiętać, iż przy zachowaniu wymagań wynikających z przepisów rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, sektory, o których mowa w ust. 1, mogą być ze sobą łączone, dlatego też w naszym przypadku połączeniu ulegną:
- Sektor przyjmowania pojazdów oraz Sektor magazynowania przyjętych pojazdów (szczelny plac magazynowy ok. 250 m2);
- Sektor usuwania z pojazdów elementów i substancji niebezpiecznych, w tym płynów oraz Sektor demontażu z pojazdów przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia oraz elementów, w tym odpadów, nadających się do odzysku lub recyklingu albo unieszkodliwienia.
Demontaż pojazdów odbywać się będzie przy pomocy prostych ręcznych narzędzi lub elektronarzędzi takich jak: wkrętarki, pilarki, przecinarki. Do demontażu kół (zdjęcie opon z felg) będzie wykorzystywana elektryczna wyważarka do kół.
Działalność instalacji do demontażu pojazdów polega na transporcie do zakładu pojazdów, ich przyjmowaniu, dalej na przetwarzaniu, a w ostateczności wytwarzaniu z nich odpadów. Przewiduje się, aby instalacja była w stanie maksymalnie w ciągu roku przetworzyć:
16 01 04* Zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy 1 800,00
16 01 06 Zużyte lub nie nadające się do użytkowania pojazdy niezawierające cieczy i innych niebezpiecznych elementów 1 000,00
Suma odpadów 2 800,00
Zbieranie odpadów
Każda dostarczona partia odpadów będzie weryfikowana pod względem obecności elementów niepożądanych jak np. puszki po farbach czy olejach oraz właściwego zakwalifikowania (prawidłowy kod odpadu) jaki zostały dostarczony na teren zakładu. W zależności od ilości dostarczonych odpadów nastąpi weryfikacja masy odpadów na odpowiedniej wadze (mała waga do 150 kg w przypadku mniejszych odpadów, a w pozostałych przypadkach waga samochodowa – planowana waga najazdowa o skali ważenia do 60 Mg) posiadającej aktualna legalizacje. Następnie odpady zostaną przekazane do wyznaczonego do ich magazynowania miejsca. Należy pamiętać, iż na terenie skupu odpady nie będą magazynowane bezpośrednio na powierzchni gleby tylko na utwardzonym (wybetonowanym) w przypadku magazynowania odpadów luzem, dopuszcza się także magazynowanie odpadów w pojemnika lub kontenerach na tychże placach. W przypadku magazynowania odpadów palnych będą one magazynowane w zamykanym kontenerze morskim. Odpady jakie będą przewidywane do zgniecenia (zmniejszenie objętości odpadów) magazynowane będą na osobnym placu w pobliżu zgniatarki. Odpady magazynowane luzem będą gromadzone w stosach uniemożliwiających ich osuwanie się. Na skupie złomu wykorzystywane będą: wózki widłowe, ładowarka do złomu, dodatkowo do transportu odpadów wykorzystywane będą pojazdy lekkie (pojazdy o DMC do 3,5 Mg) oraz ciężkie (DMC powyżej 3,5 Mg). Na terenie inwestycji stosowane będą najnowsze urządzenia, a ich stan oraz stopień zużycia będzie kontrolowany na bieżąco. Zarówno środki ochrony pracowników jak i zabezpieczenie przeciwpożarowe będą dostępne w ilościach wystarczających i zgodnych z obowiązującymi przepisami.
Zakład będzie pracował tylko i wyłącznie w godzinach dziennych. Ruch pojazdów odbywać się będzie tylko po wyznaczonych powierzchniach i drogach. Emisja hałasu zostanie ograniczona do minimum po przez optymalizację pracy urządzeń, gaszenie silników pojazdów, gdy nie są używane, wyeliminowanie pustych przejazdów, instruowanie operatorów ładowarek, aby nie zrzucali odpadów z wysokości do pustych kontenerów. Ograniczenie emisji hałasu nastąpi także przez zastosowanie szczelnego betonowego opłotowania otaczającego planowaną inwestycję. Magazynowanie odpadów wynikające z art. 42 ust. 1 pkt 4 podpunkty b) do d) Ustawy o odpadach:
- łączna masa poszczególnych rodzajów odpadów przewidzianych do przetworzenia magazynowana w tym samym czasie - szacuje się, iż wartości ta będzie wynosiła 20,000 Mg;
- maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, przewidzianych do przetworzenia magazynowana w okresie roku - szacuje się, iż wartości ta będzie wynosiła 2 800,000 Mg.
- największa masa odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub w innym miejscu magazynowania odpadów, wynikającą z wymiarów instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, szacuje się, iż wartości ta będzie wynosiła: 20,000 Mg.
- całkowitą pojemność wyrażonej w Mg instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów - szacuje się, iż wartości ta będzie wynosiła: 21 606,600 Mg, z czego 93,000 Mg odpadów przetwarzanych oraz 21 513,600 dla odpadów zbieranych.
Odpady zbierane będą magazynowane w zamkniętych lub zakrywanych kontenerach lub pojemnikach celem uniemożliwienia przedostawania się do wnętrza opadów. Odpady mniejsze gabarytowo, magazynowane będą w pojemnikach lub workach typu big-bag, które będą szczelnie zamykane lub magazynowane pod zadaszeniem (np. plandeką). Powyższe zabezpieczenia eliminują możliwość powstawania odcieków które to mogły by negatywnie wpływać na środowisko glebowo-wodne.
- Przewidywane rodzaje i ilości emisji, w tym odpadów, wynikające z fazy realizacji i eksploatacji lub użytkowania planowanego przedsięwzięcia
Emisja zanieczyszczeń do powietrza (wariant inwestycyjny)
Planowane przedsięwzięcie nie będzie źródłem istotnych emisji substancji lub energii wprowadzanych do środowiska. Źródłem emisji hałasu oraz gazów i pyłów do powietrza będą: ruch pojazdów i urządzeń w tym transport odpadów do i z instalacji. Ogrzewanie pomieszczeń będzie powodowało emisję, ponieważ zostanie zastosowane ogrzewanie gazowe.
Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia najważniejsza będzie prawidłowa gospodarka zbieranymi odpadami uwzględniająca ich prawidłowe magazynowanie oraz jak najlepsze ich dalsze zagospodarowanie.
- etap realizacji przedsięwzięcia
W okresie realizacji inwestycji wystąpią uciążliwości typowe i charakterystyczne dla placu budowy o małej i średniej wielkości. Spowodowane są one min. pracą maszyn budowlanych, zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów czy też wykonywaniem robót ziemnych. Emisja występować będzie w godzinach pracy. Ilość emitowanych zanieczyszczeń zależy głównie od czasu pracy urządzeń.
Biorąc pod uwagę zakres przewidywanych prac można stwierdzić, że emisja zanieczyszczeń do powietrza będzie stanem przejściowym w pełni odwracalnym, a jego emisja ustanie z chwilą zakończenia prac w efekcie czego nie spowoduje istotnych zmian w stanie powietrza.
Źródłami emisji podczas budowy na analizowanym terenie będzie ruch pojazdów.
Po terenie inwestycji w czasie budowy będzie poruszać się maksymalnie do 6 pojazdów ciężkich (najbardziej niekorzystna godzina). Będą to głownie samochody ciężarowe dostarczające materiały budowlane oraz koparko ładowarka wykonująca roboty ziemne. Maszyny i urządzania nie będą tankowane na terenie budowy, nie będą także pozostawiana na noc. Każdorazowo stan urządzeń będzie kontrolowany pod względem jego sprawności i występowania wycieków. Prace budowlane będą wykonywane tylko w porze dziennej.
Przyjęto, zatem że źródłem emisji mogą być jedynie pojazdy poruszające się po terenie inwestycji. Przewiduje się, że liczba pojazdów poruszających się podczas budowy wynosić będzie:
- do 6 pojazdów ciężarowych na dobę poruszających się po terenie powyżej 3,5 Mg (w tym koparko - ładowarka).
Ocena wpływu inwestycji wykazała, że podstawowymi źródłami emisji na terenie inwestycji będzie wjazd i wyjazd pojazdów.
Emisja zanieczyszczeń ze źródeł zlokalizowanych na terenie inwestycji nie spowoduje poza jej granicami przekraczania dopuszczalnych stężeń dla wszystkich emitowanych zanieczyszczeń. Emisja substancji podczas poruszania pojazdów nie ulegnie zmianie i jest bardzo mała. Zamknie się w granicach działki Inwestora. Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 Prawo Ochrony Środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 ze zm.) decyzja ustalająca rodzaje i ilości substancji zanieczyszczonych dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza nie dotyczy zanieczyszczeń emitowanych w sposób niezorganizowany tj. między innymi w procesach spalania w silnikach spalinowych. Przyjęto jednak do modelowania w czasie jednej najbardziej niekorzystnej godziny na terenie zakładu następujące dane:
- 6 pojazdów ciężarowych (w tym koparko - ładowarka);
Do określenia wielkości emisji przyjęto wskaźniki emisji ujęte w „Opracowanie charakterystyk emisji zanieczyszczeń z silników spalinowych pojazdów samochodowych” prof. nzw. dr hab. Inż. Zdzisława Chłopka – Warszawa 2007 r.
Emisję obliczono ze wzoru: E= R * l*e/ 1000 Gdzie:
- E = emisja dla danego odcinka
- R = ruch pojazdów
- l = długość emitora
- e = współczynnik emisji g na odcinek
Wartości stężeń dyspozycyjnych przyjęto w oparciu o rozporządzenie Ministra Środowiska z 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. 2010 nr 16 poz. 87), oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. (tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 845). w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu określono dla pyłu PM2,5 normę roczną Da, ale nie ma określonej normy1-godzinnej (D1).
Natomiast zgodnie z obecnie obowiązującą referencyjną metodyką modelowania poziomów substancji w powietrzu, określoną w załączniku nr 3 do rozporządzenia, wymagane jest sprawdzenie, czy obliczone stężenia średnioroczne spełniają warunek Sa < = Da - R, ale jedynie wtedy, gdy wcześniejsze obliczenia stężeń 1-godzinnych wykazują, że Smm > 0,1 x D1.
W związku z tym, że obecnie dla PM2,5 nie jest określone D1, to nie można wykazać, że Smm > 0,1 x D1 i że trzeba wykonać obliczenia stężeń średniorocznych.
Metodyka referencyjna nie przewidziała takiego przypadku, więc obecnie nie ma podstawy prawnej żądania we wnioskach obliczeń rozprzestrzeniania się pyłu PM2,5 zgodnej z tą metodyką. Do czasu wydania nowego rozporządzenia z nową metodyką referencyjną powinno się w dowolny sposób wykazać we wniosku, że dla pyłu PM2,5 spełniony jest warunek Sa < = Da - R, czyli że stężenia średnioroczne poza terenem zakładu nie przekraczają normy rocznej dla pyłu PM2,5 pomniejszonej o tło. Do analizy wykorzystano zatem obliczenia stężeń średniorocznych Sa pyłu PM10. Przy założeniu, że emisja PM2,5=PM10, to można te stężenia pyłu PM10 (bez ponownych obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń) . W opisie analizy wskazujemy, że tak obliczone Są poza terenem zakładu nie przekracza dla pyłu PM2,5 normy rocznej pomniejszonej o tło (Da-R).
Prawidłowo zrealizowana i eksploatowana stacji demontażu pojazdów wraz z punktem zbierania odpadów zgodnie z opisem zamieszczonym w Raporcie nie będzie powodować przekroczeń standardów w tym zakresie.
Burmistrz Miasta i Gminy
Piotr Wiśniewski
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Ryszard Bartoszewskidata wytworzenia: 2024-08-19
- opublikował: Janusz Krysztopdata publikacji: 2024-08-22 11:08
- zmodyfikował: Janusz Krysztopostatnia modyfikacja: 2024-08-22 11:10